Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CT
Foto: ilustračné, Thinkstockphotos
11. novembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Šéfka Medical Group končí, doplatila na kauzu CT prístroja

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Medical Group SK, ktorá sa stala víťazom tendra na dodanie CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, reaguje na medializované informácie. Označuje ich za nepravdivé. Rozhodla sa preto pristúpiť k právnym krokom. Hovorí, že bolo poškodené jej dobré meno.

Spoločnosť sa vo vyhlásení ohradzuje voči obvineniam jednotlivých politikov o údajnom politickom prepojení na konkrétnych členov vlády a parlamentu. „Spoločnosť MEDICAL GROUP SK, a. s. je súkromnou obchodnou spoločnosťou podnikajúcou v zmysle právnych predpisov SR. Snažíme sa pochopiť predvolebný boj, odmietame sa ho ale zúčastňovať ako tretí hráč v tzv. ‘cudzej vojne’,“ uvádza firma.

Odmieta, že by jej hospodárenie malo súvis s politickým prerozdelením síl na Slovensku. Tvrdí, že jej tržby nedosahovali v rokoch 2009 až 2013 extrémne výkyvy, ako to bolo prezentované. Podotýka, že napríklad v roku 2011 aj napriek vysokým tržbám skončila v dôsledku legislatívnych zmien v strate.

Za neakceptovateľné považuje aj vyjadrenia politikov o údajnom predražení CT prístroja. Firma v elektronickej aukcii ponúkla, že prístroj dodá za 1,3 mil. eur bez DPH, so svojou ponukou sa dostala pod predpokladanú hodnotu zákazky stanovenú nemocnicou o 3417 eur.

Firma sa chce na súde obhajovať dôkazmi

Ako spoločnosť uvádza v stanovisku, jej cena zahŕňa financovanie rozložené na 48 mesiacov, výrobu a dodávku prístroja na miesto, úpravy priestorov, v ktorých bude tomograf umiestnený, jeho inštaláciu a uvedenie do prevádzky, či zaškolenie zamestnancov.

Do ceny premietla aj plnú záruku na celý predmet zmluvy vrátane nástupu servisného technika do 24 hodín od nahlásenia poruchy ako aj demontáž starého CT prístroja a jeho odvoz. „Medializovaním informácií o údajnom miliónovom zisku spoločnosti z tejto zákazky, „premrštenej“, či ‘predraženej ceny’ vyššie uvedeného prístroja došlo k neprimeranému a neopodstatnenému zásahu do práv a právom chránených záujmov spoločnosti MEDICAL GROUP SK, a. s.,“ uviedla spoločnosť.

Tá je podľa vlastných slov pripravená kompetentným orgánom preukázať opodstatnenosť výslednej ceny. Spoločnosť odmieta, že by cena bola výsledkom nekalých obchodných praktík. Zároveň podotýka, že jej prípadný zisk zo zákazky by bol hlboko pod 20 percentami zo sumy. Svoje tvrdenia je pripravená dokázať aj v rámci súdnych konaní.

Majiteľ Medical Group chystá pre súťaž personálne zmeny

Predstavenstvo spoločnosti Medical Group SK a jej generálna riaditeľka Erika Bilá vážne zlyhali, keď sa firma zapojila do tendrov, ktoré s náplňou jej práce nesúvisia, tvrdí to predseda dozornej rady Juraj Koval, ktorý sa označuje za jediného vlastníka Medical Group SK. Ten v stanovisku zaslanom médiám vysvetľuje, že firma sa zaoberá najmä distribúciou liekov a zdravotníckeho materiálu, a nie dodávkou medicínskej techniky.

Koval zvoláva na stredu rokovanie spoločnosti Medical Group Europe, a.s. Praha a Medical Group SK, a.s. za účelom odvolania generálnej riaditeľky a predsedníčky predstavenstva z funkcií v týchto spoločnostiach. Ohlasuje aj ďalšie personálne zmeny, za dozornou radu, ktorá je zložená z jeho nominantov, si stojí.

„Zajtrajším dňom naša firma vyvodí konzekvencie voči manažmentu spoločnosti, ktorý sa dopustil vážnych prešľapov, a to bez nášho vedomia, a týmto krokom považujeme kauzu za uzatvorenú,“ vyhlásil Koval.„Chcem vyjadriť ľútosť a znepokojenie nad tým, že sa značka Medical Group stala predmetom politického boja, a že došlo v súvislosti s ňou k vysloveniu množstva dezinformácií a klamstiev,“ uviedol Koval. Vyhlasuje, že ani predseda parlamentu ani skupina Penta, ktorá bola so spoločnosťou spájaná, nemajú v Medical Group žiadny vlastnícky podiel, a ani sa na riadení a rozhodovacích procesoch spoločnosti nepodieľajú.

Na svojom webe sa Medical Group SK prezentuje ako distribučná spoločnosť špecializujúca sa na komplexné zásobovanie zdravotníckych zariadení a lekární liekmi, zdravotnými pomôckami, špeciálnym zdravotníckym materiálom, prístrojovou technikou a spotrebným materiálom.

Šéfka piešťanskej nemocnice sa nechystá odstúpiť

Pre tender v piešťanskej nemocnici sa funkcie ministerky vzdala Zuzana Zvolenská a z čela dozornej rady nemocnice odišla Renáta Zmajkovičová. Obe tak urobili po výzve premiéra Roberta Fica. Odvolaní boli aj štyria členovia správnej rady nemocnice nominovaní ministerstvom zdravotníctva. Zvolenská ešte pred odchodom podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie ako aj na Najvyšší kontrolný úrad SR, aby tender preverili.

Opoziční poslanci celý čas od medializácie prípadu poukazovali na to, že v Medical Group SK pôsobil v minulosti súčasný predseda parlamentu Pavol Paška, ten tvrdí, že svoje podnikanie v spoločnosti ukončil už pred 13 rokmi. Opozícia zároveň tvrdila, že prístroj bol predražený a poukazovala na nárast obratu spoločnosti so štátom v čase, keď bola strana Smer-SD pri moci.

Samotná riaditeľka piešťanskej nemocnice Mária Domčeková si stojí za tým, že verejné obstarávanie bolo v súlade so zákonom, odstúpiť sa nechystá. Medical Groupu však zaslala návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja, ktorého konečná cena bola 1,6 milóna eur.

Kauza nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici:

Šéfka piešťanskej nemocnice vraj neprešla výberovým konaním

Smer bude chcieť zamiesť kauzu CT pod koberec, tvrdí Bugár

Prípad piešťanského CT bol len zámienkou, myslí si odborník

Fico radí Paškovi zažalovať opozíciu, Raši ministrom nebude

Čižnár chce preskúmanie kauzy, pre ktorú odvolali Zvolenskú

Opozícia, chce preveriť tendre firmy, v ktorej pôsobil Paška

Analytik: Zmajkovičová a Zvolenská to nemohli spískať samé

Zvolenská ako ministerka končí, odstupuje aj Zmajkovičová

Zdravotníctvo bude v rukách lekára, pôsobil vo firme Penty

Odstúpenie Zvolenskej je treťou zmenou vo Ficovej vláde

Nákup CT je podľa opozície Paškov biznis, chcú aj jeho hlavu

Kauza pri nákupe CT je ľudskou chybou, myslí si Čislák

Generálna prokuratúra prijala trestné oznámenia v kauze CT

Riaditeľka piešťanskej nemocnice neodstúpi pre kauzu CT

Odporúčané články

Šéfka piešťanskej nemocnice vraj neprešla výberovým konaním KDH vytiahlo ďalší prípad tunelovania, konkuruje nákupu CT

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...