Šéfka UNESCO rokovala v Levoči, očaril ju slávny oltár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šéfka UNESCO rokovala v Levoči, ocenila dielo Majstra Pavla
Sprava: Primátor Levoče Milan Majerský a generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová počas návštevy Levoče. Levoča, 7. máj 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

LEVOČA 7. mája (WebNoviny.sk) – Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovova dnes v Levoči za okrúhlym stolom rokovala so zástupcami pamiatok zaradených do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO na Slovensku a rektormi slovenských univerzít.

„Hovorili sme najmä o propagácii týchto vzácnych miest, a o tom, aby sme dokázali aj hodnoverne a dostatočným množstvom finančných prostriedkov zabezpečiť rekonštrukciu týchto pamiatok, ktoré tu máme. Je to výhoda ich tu mať, no na druhej strane nás to aj zaväzuje a je to istým spôsobom možno aj príťaž. Ide teda o to, nájsť optimálny systém a spôsob, aby sme ich dokázali zachrániť aj pre ďalšie generácie,“ priblížil tému rokovania levočský primátor Milan Majerský.

Bokovova aj dnes pripomenula podstatu zachovania kultúrneho dedičstva. „Vždy hovorím, že je dôležité ochraňovať nielen dedičstvo, ktoré nám naši predkovia zanechali, budovy, pamiatky a podobne, ale podstatné sú aj hodnoty, ktoré nám zanechali,“ uviedla v historickej budove radnice. Ocenila, ako si podľa jej slov ľudia na Slovensku vážia hmotné i nehmotné bohatstvo, ako si uvedomujú svoju históriu a kultúru, čo následne podľa nej vedie aj k väčšej otvorenosti voči ostatným.

Vidieť tak úžasný je ‚nezabudnuteľný zážitok‘

Za okrúhly stôl si s ňou sadli napríklad aj primátori miest Spišské Podhradie, Kežmarok, Ružomberok a primátorka Banskej Štiavnice, ale aj spišský diecézny biskup Štefan Sečka či dekan miestneho rímskokatolíckeho úradu František Dlugoš. „Niekedy je to kritické, chceme často modernizovať, ale zabúdame pri tom, že je veľmi jednoduché niečo zničiť, ale naopak, veľmi ťažké niečo vybudovať. Hlavnou zodpovednosťou UNESCA je aj zladiť to moderné s historickým dedičstvom,“ uviedla. Práve v súčasnosti je to však ale podľa jej slov veľmi zložité. „Samozrejme, nechceme povedať stop tomu modernému, ale naopak, chceme podporovať kreativitu. Učením sa z minulosti si môžeme pomôcť prispôsobiť sa novej dobe,“ dodala.

Bokovova, ktorá pôsobí na čele UNESCO od roku 2009, si po rokovaní obzrela priestory historickej radnice s odborným výkladom. Delegácia sa následne presunula do Baziliky svätého Jakuba s najvyšším neskorogotickým oltárom na svete, dielom Majstra Pavla z Levoče. Pripravený tam bol pre ňu organový koncert. „Vidieť tak úžasný oltár Majstra Pavla je nezabudnuteľný zážitok. Som vďačná primátorovi, národnej komisii UNESCO a náboženským autoritám, ktoré mi umožnili pozrieť si jednu z najúžasnejších pamiatok,“ povedala po prehliadke chrámu.

Na Slovensku bola oficiálne druhýkrát

Pre Bokovovu išlo o druhú oficiálnu návštevu Slovenska, prišla sem na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka. V piatok 6. mája v rámci svojho programu prednášala študentom v Aule Univerzity Komenského v Bratislave. Jej rektor Karol Mičieta jej pri tejto príležitosti odovzdal pamätnú medailu Univerzity Komenského za podporu vzdelávania. V podvečer zavítala aj na zámok v Smoleniciach, v Kongresom centre Slovenskej akadémie vied tam za okrúhlym stolom diskutovala na tému Kreativita a inovácie v teórii a praxi. Predseda SAV Pavol Šajgalík jej následne udelil najvyššie vyznamenanie SAV – Zlatú medailu.

Lokalita Spišský hrad a pamiatky okolia boli do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísané v roku 1993. Levoča k nim pribudla v 2009. Mesto predstavuje jeden z najstarších, najucelenejších a najhodnotnejších pamiatkových organizmov na Slovensku. Spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a prírodným prostredím v spojení s pútnickým fenoménom vytvára najhodnotnejšiu, historicky neporušenú oblasť stredovekého osídlenia Spiša, ktorá nemá obdobu v svojom rozsahu, rozmanitosti a stupni dochovania v európskom kontexte, nakoľko jednotlivé časti súboru nikdy spolu nesplynuli, ako je tomu v ostatných prípadoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol MičietaMilan MajerskýPavol ŠajgalíkŠtefan Sečka
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru