Šéfom SIS bude Ján Valko, premiér vyzdvihol prácu Mitríka

Valko
Ján Valko Foto: Archívne foto SITA/Ivan Kopčáni
Robert fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico v piatok ďakoval končiacemu riaditeľovi tajnej služby Karolovi Mitríkovi, že nedovolil zo SIS urobiť „normálnu informačnú kanceláriu“, kde si každý príde a vypýta si, čo chce a dostane to ešte aj s umelohmotnou taštičkou.

Vláda dnes rozhodla, že prezidentovi predloží návrh vymenovať za nového riaditeľa SIS Jána Valka, ktorý v minulosti šéfoval Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.

Premiér poznamenal, že aj keď Mitrík nie je z ich politického tábora (vymenovala ho vláda Ivety Radičovej, v minulosti bol poslancom za SDKÚ-DS), tak sa mu podarilo v SIS udržať kontinuitu a služba mala za jeho vedenia absolútne profesionálny a zákonný prístup k plneniu úloh.

Oceňujem najmä to, že nepodľahli politickým tlakom, ktoré na nich boli vyvíjané v posledných týždňoch vlády Ivety Radičovej a tie tlaky boli naozaj brutálne a správali sa úplne profesionálne, tak ako správala SIS aj v rokoch 2006 až 2010,“ povedal Fico po rokovaní vlády.

Fico sľubuje, že pokiaľ budú vo vláde, tak budú aj chrániť postavenie tejto dôležitej inštitúcie – má robiť len to, čo jej stanovuje zákon. Premiér je presvedčený, že nové vedenie bude pokračovať v zákonnom profesionálnom výkone a zabezpečí kontinuitu. „A zabezpečí najmä to, čo všetci potrebujeme, aby o SIS sme vôbec nepočuli, aby nebol dôvod komentovať jej rozhodnutia, aby sa nemusela brániť v médiách proti útokom a politickým tlakom,“ uzavrel Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaVláda SR