Šéfom ÚPN sa stal Ondrej Krajňák, podporila ho aj opozícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ondrej Krajňák
Ondrej Krajňák Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Novým predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa stal Ondrej Krajňák.

Rozhodol o tom v stredu parlament, keď nominant vládneho Smeru-SD v tajných voľbách získal podporu 105 zo 140 prítomných poslancov.

Za kandidáta strán Ľudovej platformy Mariána Gulu hlasovalo 18 zákonodarcov. Znamená to, že Krajňáka podporili aj opoziční poslanci, keďže klub Smeru-SD má 83 zákonodarcov a na hlasovaní neboli prítomní všetci vládni poslanci.

Národná rada zvolila nového šéfa ústavu až na tretí raz. V prvých dvoch prípadoch Smer-SD nenavrhol do voľby žiadneho kandidáta, poslanecký klub najsilnejšej strany bol v otázke budúceho predsedu Správnej rady ÚPN nejednotný. Deň pred druhou voľbou stiahol svojho kandidáta Juraja Kalinu. Opozičný kandidát František Mikloško v oboch voľbách nezískal dostatočnú podporu poslancov, bez hlasov Smeru-SD opozičný nominant nemohol byť zvolený. Ústav od 1. februára viedol ako štatutár August Lang na základe poverenia od predchádzajúceho predsedu Ivana Petranského, ktorého funkčné obdobie sa skončilo 31. januára.

Zverený úrad prijíma Ondrej Krajňák s veľkou pokorou

Novozvolený predseda Správnej rady ÚPN vníma širokú podporu parlamentu pri jeho voľbe tak, že strana Smer-SD vybrala vhodného kandidáta.

„Ďakujem tejto strane na čele s jej predsedom za prejavenú dôveru. Rovnako si vážim veľkú podporu pravicových poslancov,“ povedal Krajňák po zvolení v rozhovore pre agentúru SITA. Výsledky hlasovania poslancov Národnej rady SR sú pre neho príjemným prekvapením.

Predseda Správnej rady ÚPN zastupuje záujmy prenasledovaných občanov v období neslobody, a to bez rozdielu ich náboženstva alebo politickej príslušnosti. „Má sa stať symbolom svedomia celého národa. Preto je dobré, ak mu prináleží široký poslanecký mandát,“ povedal.

Zverený úrad prijíma Krajňák s veľkou pokorou a chce ho vykonávať zodpovedne. „Želám si, aby zamestnanci ÚPN mohli pokojne pracovať a tešiť sa úspechom. Dnes môžeme konštatovať, že opäť to ľudské zvíťazilo nad straníckym. Svedčí to o zrelosti nášho národa, ktorý je neustále konfrontovaný so svojou minulosťou,“ povedal Krajňák s tým, že je to dôkaz spoločného záujmu o naše minulé dejiny a záväzok, že ÚPN zostane apolitickou, národnou inštitúciou, „pamäťou národa“.

Novozvolený predseda Správnej rady ÚPN zároveň poznamenal, že nechce hneď po nástupe riešiť personálne otázky v Ústave. Ako povedal po zvolení novinárom, minimálne sto dní počkám, kým budem riešiť personálne otázky. „Chcem sa najskôr rozhliadnuť,“ povedal.

Zároveň poďakoval všetkým, ktorí majú záujem, aby Ústav fungoval podľa zákona, aby bol pre všetkých ľudí a aby obdobie neslobody precízne sledoval. Podľa Krajňáka v porovnaní s jeho protikandidátom Mariánom Gulom bola jeho východisková pozícia lepšia.

„Že som postupoval cez najväčšiu stranu, to bola obrovská valuta, ale vnímam aj to, že môj protikandidát bol kandidátom, ktorý má rovnaké ciele a zmýšľanie ako ja. Teším sa z toho, že máme spoločné záujmy, ktoré sa týkajú smerovania Ústavu,“ dodal.

Gula, ktorý v tajnej voľbe získal 18 hlasov, je rád, že stav v Ústave sa skončil a má riadne zvoleného šéfa. „Ústav môže začať riadne pracovať,“ povedal novinárom. Gula nevie dopredu povedať, či bude Krajňák dobrý predseda. „Nechal si sto dní, aby sa poradil so svojim tímom, aby sa mohol porozprávať so všetkými pracovníkmi a potom si zvolil postup. Dúfam, že ten postup bude dobrý, pokiaľ bude chcieť, poradíme mu. Máme skúsenosti,“ uviedol.

Gula nie je sklamaný, že nedostal hlasy poslancov Ľudovej platformy. „Možno aj poslanci Ľudovej platformy chceli zabrániť tomu, aby súčasný stav na Ústave pretrvával. Snáď sa tomu snažil zabrániť aj Smer, pretože po tých nomináciách a stiahnutí nominácie to bola háklivá situácia v Ústave,“ uviedol.

Nechcel povedať, či by mal zostať v ÚPN pracovať bývalý šéf Ivan Petranský. „Ak sa porozprávam s Petranským a uvidím, ako sa postaví ku krokom, ktoré robil, vyjadrím, sa k tomu zodpovednejšie,“ povedal Gula s tým, že v ÚPN by nemal zostať pracovať Ján Bobák, a to nielen pre svoju minulosť.

Laššáková
Foto: SITA/Diana Černáková

Laššáková je spokojná

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková je spokojná a rada, že NR SR konečne zvolila predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). „Teší ma, že kandidát, ktorého sme navrhli a je zvnútra ÚPN, získal tak širokú podporu naprieč politickým spektrom,“ povedala po voľbe pre agentúru SITA.

Laššáková však očakávala, že kandidát Smeru-SD Ondrej Krajňák bude mať širšiu podporu. “Včera (v utorok, pozn. SITA), keď sme mali zasadnutie výboru, z vyjadrení predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského vyplynulo, že kandidát bude mať širšiu podporu. Som rada, že NR SR, ktorá má kompetenciu voliť predsedu Správnej rady ÚPN, konečne zvolila kandidáta,“ konštatovala.

Predchádzajúci výber vraj nebol šťastný

Podľa Laššákovej výber predchádzajúcich kandidátov Smeru-SD zrejme nebol celkom šťastný. V prvej voľbe Smer-SD žiadneho kandidáta nepostavil a pred druhou stiahol Juraja Kalinu.

„Dodatočné rôzne zistenia u pána Kalinu ho diskvalifikovali na túto funkciu. Nechceli sme v klube, aby boli nejaké rozpory a aby sa nestalo, že náš kandidát neprejde,“ povedala s tým, že za fámy označila tvrdenia, podľa ktorých sa proti Kalinovi postavili tí poslanci Smeru-SD, ktorí pozitívne vnímajú Slovenský štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa.

„Vydiskutovali sme si to a máme v klube demokraciu, preto rešpektujeme rôzne názory. Nenálepkujte nás, že to bolo pre Tisa!“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MikloškoIvan PetranskýJana LaššákováOndrej Krajňák
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa