Šéfov okresných súdov volili prvý raz po novom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudcovské kladivko

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Ľudovít Majerčík a Jana Kurucová dnes uspeli vo výberovom konaní na pozíciu predsedu okresného súdu, ktoré sa konalo po prvý raz podľa nových pravidiel. Rozhodnutie o šéfovi súdu vo Vranove nad Topľou je však neplatné.

Ľudovít Majerčík povedie Okresný súd v Komárne. Bol jediným kandidátom na túto funkciu. Okresný súd v Humennom bude mať predsedníčku.

Vo výberovom konaní uspela Jana Kurucová pred protikandidátom Marekom Koščom. Prázdna však zostáva predsednícka stolička na Okresnom súde vo Vranove nad Topľou, o ktorú sa uchádzal jediný kandidát Miroslav Novák. Podľa zákona je rozhodnutie výberovej komisie platné, ak zaň hlasuje nadpolovičná väčšina členov. Novákovi odovzdali hlas len dvaja zo štyroch prítomných členov. Rozhodnutie komisie je preto neplatné. Predsedov súdov dnes vyberala päťčlenná komisia.

Traja boli vybraní z databázy ministerky spravodlivosti, jeden mal zastupovať Súdnu radu SR a posledný bol zástupcom Sudcovskej rady konkrétneho súdu. Na voľbe sa nezúčastnil zástupca Súdnej rady SR Juraj Sopoliga. Svoju neúčasť odôvodnil uznesením Súdnej rady z 21. júna, ktorá okrem iného konštatovala, že „novely zákonov zaviedli nový mechanizmus výberových konaní na výber sudcov a predsedov súdov, ktorý upravuje podľa nášho stanoviska ústavne neakceptovateľné postavenie Súdnej rady Slovenskej republiky a sudcovských rád jednotlivých súdov, len ako konzultatívnych orgánov, čo vylučuje ich reálny (zásadný) vplyv v procese legitimity sudcovskej moci“.

Novela v praxi

Súdna rada vtedy tiež pripomenula, že zmenami v justícii sa bude zaoberať aj ústavný súd a preto nevylúčila, že na výberových konaniach sa až do rozhodnutia ústavného súdu nebudú orgány súdnej moci a súdnej samosprávy podieľať.

Novelu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá okrem iného zavádza nové pravidlá pri voľbe predsedov súdov, schválila koaličná parlamentná väčšina v marci. Poslanci museli pritom prelomiť aj prezidentovo veto, ktorý zákon vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.

Novelu následne napadla na Ústavnom súde SR skupina opozičných poslancov. Ústavný súd požiadali, aby začal konanie o viacerých ustanoveniach novelizovaných zákonov o sudcoch a prísediacich, ako aj zákona o súdoch, ktoré sú podľa ich mienky protiústavné a priamo ohrozujú postavenie, nezávislosť sudcov a základné princípy nezávislosti súdnej moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať