Aktualizované: Hlavnou výzvou Európskej únie je čo najrýchlejšie doriešenie brexitu, vyhlásil Danko

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 25. marca, 14:45

PIEŠŤANY 25. marca (WebNoviny.sk) – Predsedovia parlamentov Vyšehradskej štvorky a štátov Beneluxu v pondelok v Piešťanoch rokovali o súčasnosti a budúcnosti Európskej únie.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa ešte predtým stretol s vedúcimi delegácií krajín Beneluxu, teda Belgicka, Holandska a Luxemburska, informovala Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky.

Vyšehradská štvorka je formát, ktorý má záujem o zdynamizovanie a zároveň reformovanie Európskej únie. Po spoločnom stretnutí predsedov to povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Dodal, že sú to práve štáty Beneluxu, od ktorých sa môžeme učiť.

Sila Vyšehradskej skupiny

„Celý čas sme viedli diskusiu, ako sa má Európska únia ďalej vyvíjať, ako prekonávať problém odtrhnutia Európskeho parlamentu od národných parlamentov, ako jasne pomenovať oblasti, v ktorých má Európska únia spolupracovať, aby sa stala svetovým lídrom, ktorý bude vedieť konkurovať Rusku, Číne, Spojeným štátom,“ povedal Danko.

Hlavnou výzvou súčasnosti je podľa neho čo najrýchlejšie doriešenie brexitu a jasné definovanie oblastí spolupráce. Podľa podpredsedu českej Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka sa ukázala sila a opodstatnenosť Vyšehradskej skupiny. „Keď postupujeme spoločne, je nás vidieť, je nás počuť, pretože reprezentujeme 65 miliónov ľudí,“ povedal.

Prezident spoločného parlamentu Beneluxu Gusty Grass skonštatoval, že čím silnejší je projekt Európskej únie, tým silnejšie sú aj jej individuálne krajiny. Naznačil, že formát V4 by mohol v budúcnosti inštitucionálne fungovať podobne ako Benelux.

Danko stretnutie avizoval v polovici marca

Andrej Danko stretnutie predsedov parlamentov avizoval už v polovici marca, keď sa vyjadroval k financovaniu opravy slovenských letísk peniazmi z USA.

K predsedom parlamentov krajín V4 sa na jeho pozvanie pridajú aj šéf parlamentu Beneluxu Gusty Grass a predstavitelia parlamentov Belgicka, Holandska a Luxemburska.

Prechádzka po Kolonádovom moste

Zahraniční hostia sa v nedeľu podvečer po privítaní Andrejom Dankom a primátorom Piešťan Petrom Jančovičom prešli po Kolonádovom moste, ktorý spája Kúpeľný ostrov s centrom kúpeľného mesta, ochutnali piešťanskú termálnu vodu a prezreli si bahnisko v kúpeľnom dome Irma.

Visegrádská štvorka spája Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko, pôvodným cieľom tohto zoskupenia bolo členstvo v Európskej únii. V4 založili hlavy jednotlivých štátov v roku 1991. Hospodárska únia štátov Benelux spája Belgicko, Holandsko a Luxembursko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko