Šek za práva na Supermana vydražili za 160-tisíc dolárov

Superman
Superman môže mať aj takúto podobu, v New Yorku bol práve ten z fotografie v októbri 2011. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Šek na 130 dolárov, ktorý v roku 1938 dostali dvaja mladíci z Clevelandu za práva na Supermana, sa predal v pondelok v internetovej aukcii za 160-tisíc amerických dolárov (zhruba 122 900 eur).

Jerome Siegel a Joe Shuster tento šek dostali od spoločnosti Detective Comics, neskôr známej ako DC Comics. „So Supermanom sa zrodil pojem superhrdinu,“ skonštatoval Vincent Zurzolo, spolumajiteľ newyorskej spoločnosti ComicConnect, ktorá dražbu organizovala.

Ako dodal, „tento šek na 130 dolárov v podstate vytvoril miliardový priemysel“, ktorý neskôr predstavil ďalších superhrdinov, ako sú Batman, Spider-Man či mutanti X-Men. Podľa Zurzola je tento šek akýmsi „svätým grálom“ zberateľov a fanúšikov komiksov.

„Predstavte si svet bez Supermana. Bez tohto šeku by sme ho nikdy nemali a nikdy by nevznikol ani svet komiksov,“ myslí si.

Siegela a Shustera však ich rozhodnutie z roku 1938 predať Supermana za takú nízku sumu prenasledovalo po celý život, a neskôr aj ich dedičov, ktorí zažalovali DC Comics a ich materskú spoločnosť

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Warner Bros.

Potomkovia židovských prisťahovalcov boli priateľmi z detstva a Supermana vytvorili v roku 1932. Po prvý raz sa objavil v poviedke The Reign of the Superman (január 1933), ktorú napísal Siegel a ilustroval Shuster.

Z pôvodne holohlavého telepatického zloducha ale neskôr urobili superhrdinu a snažili sa na publikovanie jeho príbehov získať vydavateľa.

Superman v súčasnej podobe sa po prvý raz objavil v komikse Action Comics #1, ktorý vyšiel 18. apríla 1938. Shuster, ktorý bol podľa ComicConnect v čase premiéry prvého filmu o Supermanovi (1978) úplne na dne a pracoval ako poslíček, zomrel v roku 1992 vo veku 78 rokov a Siegel ako 81-ročný v roku 1996.

Spoločnosť ComicConnect šek predávala v mene dedičov bývalého zamestnanca DC Comics, ktorý ho mal po desaťročia uložený v šuplíku. Identitu nového majiteľa Zurzolo neprezradil.

https://www.youtube.com/watch?v=t8lQvD2pENY

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom