Šeliga a Žitňanská - politické obete koronavírusu (komentár)

Veronika Remišová, Juraj Šeliga
Zľava: Ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR Veronika Remišová a podpredseda parlamentu za stranu Za ľudí Juraj Šeliga. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga a predsedníčka sociálneho výboru Jana Žitňaská končia vo svojich funkciách. Obaja ohlásili demisiu po tom, čo sa prevalil ich prehrešok, že v zakázaných nočných hodinách sedeli spolu s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom v bratislavskom klube.

Pekne, že odstúpili, ale nemali tam vôbec byť

Rozhodnutie Šeligu a Žitňanskej možno iba kvitovať, ale to ich neospravedlňuje, že ako ústavní činitelia vedome porušili platné predpisy. Droba sa pre takýto krok nerozhodol, lebo, ako uviedol, nejde podľa neho o zlyhanie, za ktoré by sa odstupovalo z funkcie.

Na to možno povedať len jedno – vážený pán predseda, aj vy ste občan, pre ktorého platia predpisy.

Uvidíme, čo sa stane majiteľovi podniku, ktorý s vedomím, že porušuje predpisy, dovolil, aby sa politici presunuli do priestorov klubu. Verím, že všetci menovaní budú informovať verejnosť, akú pokutu zaplatili, lebo len tak potvrdia, že aj oni sú obyčajní smrteľníci.

Krok poslancov je ojedinelý prípad

Šeliga a Žitňaská ukázali, ako vyzerá politická kultúra. Na takýto krok na Slovensku nie sme zvyknutí. Veď sa môžeme pozrieť do minulosti na protipandemické prehrešky ďalších politikov, ktorí hľadali všetky možné výhovorky, prečo k nim došlo.

Nočná jazda predsedu parlamentu Borisa Kollára s priateľkou, ktorá sa skončila dopravnou nehodou. Vysvetlenie bolo, že v zakázanom čase hľadali liek v niektorej z lekární.

Návšteva predsedu Hlasu Petra Pellegriniho u krajčíra počas lockdownu, či účasť Richarda Sulíka na demonštráciách počas zákazu hromadných akcií nepriniesli politické zemetrasenie.

O predsedovi Smer-u Robertovi Ficovi, ktorý si počas prejavu na zakázanom hromadnom podujatí odmietal dať povinné rúško, netreba ani hovoriť. Prehrešky kotlebovcov by sa nedali spočítať.

Všetci ukázali, že pre politika na Slovensku neplatia rovnaké pravidlá ako pre obyčajných ľudí. Preto aj možno vyzdvihnúť prístup Šeligu a Žitňanskej. To, čo sľubovali pred voľbami, že nová vláda sa bude inak správať, aj dodržali.

Keby tak urobili aj ostatní. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale najlepšie by bolo, aby konali tak, že sa nebudú mať za čo ospravedlňovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJana ŽitňanskáJuraj ŠeligaPeter PellegriniRichard SulíkRober Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNárodná rada SRSMER-SD