Senát najvyššieho súdu odročil pojednávanie v prípade kauzy BMG Invest a Horizont Slovakia

Súdy

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Senát Najvyššieho súdu SR odročil verejné zasadnutie v prípade kauzy spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia na 28. marca. Na odvolacie konanie sa nedostavil ani jeden z trojice obžalovaných Jozef M., Dávid B. a Patrik P.

Predsedníčka senátu dokonca udelila poriadkovú pokutu vo výške 995 eur Patrikovi P. a jeho advokátovi za nedostatočné dôvody ich neúčasti. Tiež navrhla, aby na najbližšie pojednávanie prredviedla obžalovaných polícia. Právny zástupca Jozefa M. tiež musí bezodkladne doručiť potvrdenie ošetrujúceho lekára o tom, že sa jeho klient v stredu nemohol zúčastniť z vážnych zdravotných dôvodov, ktorými by bol ohrozený jeho život.

Podľa dozorujúceho prokurátora sú ospravedlnenky účelové s cieľom mariť činnosť súdu a vo veci rozhodnúť. „Je to smiešne, po trinástich rokoch konania sa stále obžalovaní ospravedlňujú deň dva pred pojednávaním. Súd by mal podľa môjho názoru konať a uznať tieto tvrdenia za nedostatočné,“ uviedol rozhorčene prokurátor z úradu Špeciálnej prokuratúry.

Dávid B. nebude mať samostatné konanie

Zároveň navrhol alternatívu, a síce vylúčiť jedného z obžalovaných Dávida B. na samostatné konanie a rozhodnúť aspoň v jeho prípade. Ten totiž prostredníctvom svojho obhajcu deklaroval, že netrvá na svojej prítomnosti na pojednávaní a súd môže konať aj v jeho neprítomnosti.

„V prípade, ak by chcel byť senát takpovediac mäkší, môže vylúčiť jedného z obžalovaných na samostatné konanie a vec v jeho prípade rozhodnúť,“ doplnil prokurátor.

Senát prerušil pojednávanie na 30 minút, no nakoniec sa s návrhom prokurátora nestotožnil a pojednávanie tak bude pokračovať s trojicou obžalovaných. Právni zástupcovia navrhli krátko po začiatku dnešného konania odročiť verejné pojednávanie a vytýčiť nový termín.

Verejné zasadnutie bolo v prípade skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia naplánované už dvakrát. Prvé, vytýčené na júl minulého roku, zrušili pre chorobu členky senátu. V novembri sa následne pre práceneschopnosť ospravedlnil obhajca Jozefa M.

Obnovený proces otvorili 9. februára 2009

V kauze tunelovania zvyšku nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia prokurátor pôvodne žaloval Jozefa M., Dávida B. a Patrika P. za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu.

Údajne manipulovali s pohľadávkami a majetkovými podielmi v niektorých spoločnostiach z portfólia majetku nebankoviek a iných spoločností. Za oklamanie klientov už dávnejšie odsúdili pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho, Mariána Šebeščáka a Františka Matíka.

Špeciálny súd trojicu Jozef M., Dávid B. a Patrik P. neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Jozef M. vtedy dostal 12 rokov, Dávid B. 11 rokov a Patrik P. 10 rokov. Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef M.
Firmy a inštitúcie BMG InvestBMG Invest a Horizont SlovakiaNS Najvyšší súd SR