Senát neprelomil Trumpovo veto zákazu predaja zbraní do Saudskej Arábie

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

Americký Senát v pondelok neprelomil veto prezidenta Donalda Trumpa, ktoré umožní jeho administratíve zrealizovať plány na predaj zbraní Saudskej Arábii i Spojeným arabským emirátom.

Schválili tri rezolúcie

Vláda v máji oznámila, že uzavrie obchodné kontrakty vo výške viac než osem miliárd dolárov (7,2 miliardy eur) a obišla tak Kongres.

Tento nezvyčajný postup nahneval kongresmanov z oboch politických strán. Demokrati aj republikáni preto schválili tri rezolúcie, ktoré mali predaj zastaviť.

Porušovanie ľudských práv

Prezident ich následne vetoval, Senát ale v pondelok nenašiel dostatočnú podporu, aby veto prezidenta prelomil. Senát ovládajú Trumpovi republikáni, získanie dvojtretinovej väčšiny bolo preto od začiatku vnímané ako nepravdepodobné.

Mnohí členovia Kongresu kritizujú porušovanie ľudských práv v Saudskej Arábii aj v Spojených arabských emirátoch. Debatu na túto tému opätovne rozvírila aj minuloročná vražda saudskoarabského novinára na konzuláte v Istanbule.

Predaj zbraní vyvoláva otázky tiež v súvislosti s účasťou týchto štátov na vojne v Jemene. Tamojšie boje spôsobili podľa OSN najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump