Senát USA potrestal Pakistan za uväznenie pomocníka CIA

Afrídí
Pakistanský lekár Šakíl Afrídí Foto: SITA/AP

WASHINGTON 25. mája (WEBNOVINY) – Americkí senátori pohoršení uväznením pakistanského lekára, ktorý pomohol Ústrednej spravodajskej službe (CIA) vystopovať najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina, škrtli vo štvrtok Islamabadu 33 miliónov dolárov (26 miliónov eur) pomoci – jeden milión za každý rok lekárovho trestu. Senátny výbor neskôr tiež schválil normu, na základe ktorej sa môže pomoc znížiť ešte viac.

Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová označila uväznenie lekára za nespravodlivé a neoprávnené, pričom varovala, že Spojené štáty budú vo veci na Pakistan naďalej vyvíjať tlak. „Dúfame, že si Pakistan uvedomí, že to myslíme vážne,“ povedal senátor Richard Durbin po schválení škrtov, ktoré prešli jednohlasne.

Pakistanský lekár Šakíl Afrídí má ísť za pomoc pri nájdení vodcu teroristickej siete al-Kájda za vlastizradu na 33 rokov za mreže. Obvinili ho z uskutočnenia falošnej očkovacej kampane, ktorá prostredníctvom odobratých vzoriek DNA CIA potvrdila prítomnosť bin Ládina v jeho domnelom úkryte v pakistanskom meste Abbottabád. Tam ho v máji 2011 zabilo americké špeciálne komando.

Verdikt rozhneval Washington, ktorý má s Islamabadom momentálne už aj tak dosť napäté vzťahy pre jeho neochotu otvoriť zásobovacie trasy Severoatlantickej aliancii do Afganistanu. Američania dúfali, že Pakistan, ktorý od USA dostáva miliardy dolárov pomoci, lekára prepustí.

V januári americký minister obrany Leon Panetta v televíznom rozhovore povedal, že Afrídí a jeho tím zásadným spôsobom pomohli nájsť bin Ládina, pričom trval na tom, že lekár Pakistan nezradil, ani mu nijak inak nepoškodil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hillary ClintonováLeon PanettaŠakíl Afrídí