Senátny výbor odporučil vylúčiť Berlusconiho z parlamentu

Silvio Berlusconi
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi. Foto: SITA/AP

RÍM 19. septembra (WEBNOVINY) – Imunitný výbor talianskeho Senátu hlasoval v stredu večer jasne proti zotrvaniu expremiéra Silvia Berlusconiho v parlamente.

Ten je okrem iného odsúdený za daňové podvody. Definitívne rozhodnutie Senátu o Berlusconiho osude však možno očakávať až v polovici októbra.

Tesne pred hlasovaním o tom, či bývalého premiéra zbavia mandátu, Berlusconi vo videoodkaze uviedol, že chce zostať v politike aj naďalej.

V televíznom prejave odvysielanom v stredu večer expremiér vyhlásil, že je „absolútne nevinný“ a mieni sa odvolať na ústavný súd ako aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Taliansky najvyšší súd v auguste odmietol Berlusconiho odvolanie a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky v trvaní jeden rok. S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením. Otázne je, aký to bude mať dopad na krehkú širokú koalíciu premiéra Enrica Lettu, ktorej súčasťou je aj Berlusconiho strana Ľud slobody (PDL).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi