Senátor McCain podržal Tymošenkovú

Julija Tymošenková
Julija Tymošenková Foto: SITA/AP

WASHINGTON 7. marca (WEBNOVINY) – Prominentný americký senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain spoločne so šéfom Európskej ľudovej strany (EPP) Wilfriedom Martensom v pondelok vyzvali Ukrajinu, aby nebránila bývalej premiérke Juliji Tymošenkovej v účasti na politických akciách v zahraničí.

„Spoločne vyzývame ukrajinské úrady, aby povolili Juliji Tymošenkovej zúčastniť sa na summite EPP v Bruseli, ktorý sa uskutoční 24. marca,“ uviedli McCain a Martens v spoločnom stanovisku. Tymošenkovú na stretnutie EPP pozvali preto, lebo šéfuje strane Vlasť (Batkivščina), ktorá je súčasťou Bloku Julije Tymošenkovej (ByT). Vlasť disponuje v najväčšej európskej strane združujúcej konzervatívne zoskupenia statusom pozorovateľa.

Bývalej šéfke ukrajinskej vlády vyšetrovatelia koncom januára zakázali opustiť krajinu s odôvodnením, že by mohla ujsť. Tymošenkovú vyšetrujú pre podozrenia zo zneužívania právomocí, ktorého sa vo funkcii premiérky mala dopustiť. Opozícia však obvinenia označuje za politicky motivované a tvrdí, že ide o súčasť snahy súčasnej vlády prezidenta Viktora Janukovyča porátať sa s opozíciou. Naposledy sa Tymošenková nemohla zúčastniť na plánovanom rokovaní s predstaviteľmi Európskej únie v Bruseli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John McCainJulia Tymošenková