Sencu vynášajú turisti, ročne si prilepší o desaťtisíce eur

Sencu vynášajú turisti, ročne si prilepší o desaťtisíce eur
Slnečné jazerá v Senci vynesú mestu každoročne desaťtisíce eur. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Daň za ubytovanie turistov na Slnečných jazerách v Senci ročne prinesie do mestského rozpočtu 110- až 120-tisíc eur. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Správy cestovného ruchu (SCR) Senec Róbert Podolský, ubytovaní turisti platia 0,70 eura za osobu na deň.

S návštevnosťou sú spokojní

Za dennú vstupenku do areálu jazier zaplatí dospelá osoba dve eurá. Deti od šesť do pätnásť rokov, dôchodcovia a ťažko zdravotne postihnutí ľudia zaplatia 1,50 eura. „Prostriedky za výber vstupného zostávajú SCR Senec,“ pokračuje riaditeľ s tým, že z nich financujú strážnu, vodnú záchrannú službu, zdravotnú službu.

Okrem toho idú peniaze aj na hygienické a čistiace prostriedky v sociálnych zariadeniach a na údržbu a upratovanie areálu. O čistotu pláže a udržiavanie poriadku sa denne stará dvanásť zamestnancov SCR Senec.

Zaevidovať presný počet návštevníkov za sezónu nie je podľa neho možné, pretože okrem klasického vstupného chodia ľudia do areálu aj so sezónnymi permanentkami. „Oproti minulému roku, ktorý bol z hľadiska poveternostných podmienok podpriemerný, návštevnosť tohto roku stúpla a je porovnateľná s rokom 2013, keď bola návštevnosť nadpriemerná,“ zhrnul.

Slovenské Tahiti

Areál Slnečných jazier ohraničuje mesto Senec z východu. Rozsah vodnej plochy je vyše 100 hektárov, dĺžka 2 200 metrov, priemerná šírka 400 metrov. Celý areál Slnečných jazier spravuje Správa cestovného ruchu Senec.

Zabezpečuje fungovanie jazier nielen počas letnej turistickej sezóny. Internetová stránka slnecnejazera.eu informuje, že vznik jazier siaha do roku 1845, keď tu bagrovali štrk na výstavbu železnice Bratislava-Galanta.

Pôvodne to bolo päť samostatných jazier, ktoré sa neskôr spojili do jedného. Jazero ako prírodné kúpalisko začalo fungovať v roku 1919, vtedy pod názvom Slovenské Tahiti. Nový názov Slnečné jazerá dostal areál v roku 1960.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom