Seniorka sa po 64-ročnej prestávke vrátila na univerzitu

Seniorka sa po 64 ročnej prestávke vrátila na univerzitu
Foto: Thinkstock

ISTANBUL 24. marec (WEBNOVINY) – Turecká dôchodkyňa Fatma Mihriban Aktari nedávno opäť zasadla do školských lavíc, aby dokončila univerzitné štúdium, ktoré pred 64 rokmi prerušila. Hoci nedávno oslávila 84 rokov, jej smäd po vedomostiach nevyhasol.

Zmarený sen

Skola ucitel
Foto: ilustračné, Thinkstock

Fatma sa na štúdium výtvarného umenia na prestížnej Univerzite Mimar Sinan v Istanbule prihlásila ešte v štyridsiatych rokoch minulého storočia. V deň nástupu na vysokú školu však nádejnú študentku zasiahla zdrvujúca správa – jej otec náhle zomrel. Fatma musela pomôcť rodine, a tak škola išla bokom.

„Musela som pracovať, a tak som začala vyučovať,“ spomína žena s bosnianskymi koreňmi. Keď školu v meste Erzincan o rok neskôr zavreli, Fatma sa vrátila do Istanbulu a v roku 1951 sa opäť prihlásila na vysnívané štúdium. Popri škole pracovala aj vo vydavateľstve, aby finančne pomohla ovdovenej matke. Jej sen sa však opäť zrútil po tom, ako nové pravidlá školy prikazovali povinnú účasť na všetkých prednáškach a seminároch. Fatma sa znova musela rozhodnúť medzi prácou a školou a keďže jej rodina nebola dobre finančne zabezpečená, voľba padla na prácu.

Fatma neskôr začala navrhovať filmové plagáty, jej sen o kariére maliarky sa však splnil len čiastočne. Po tom, ako sa vydala, sa s manželom odsťahovali z Istanbulu a nádejná maliarka sa venovala už len učeniu. Seniorka v roku 1988 odišla do dôchodku, sen o dokončení univerzity ju však neprestal mátať.

Do tretice všetko dobré

Seniorka sa po 64 ročnej prestávke vrátila na univerzitu
Foto: www.dailysabah.com

V roku 2011 v televízii postrehla skvelú správu. „V televíznej reportáži spomenuli, že vláda umožní návrat študentom, ktorí nedokončili vysokú školu. Povedali, že to platí pre všetkých bez vekového obmedzenia. Pomyslela som si, že v tom prípade sa to musí týkať aj mňa,“ spomína dnes už 84-ročná dôchodkyňa.

Fatma si podala prihlášku a hoci nájsť doklady o tom, že kedysi na univerzite študovala, dalo úradníkom poriadne zabrať, ženu na štúdium nakoniec prijali. „Myslela som si, že odpadnem od radosti,“ uviedla žena, ktorej sa štyri roky štúdia chýlia ku koncu. Fatma si pripravuje posledné výkresy a podklady pre diplomovú prácu na tému „Stretnutia a odlúčenia“, ktorú o pár mesiacov predstaví pred komisiou. Všetko naznačuje tomu, že letné mesiace si dôchodkyňa vychutná s univerzitným diplomom v ruke.

www.dailysabah.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom