Seniorov vo Vysokých Tatrách vystroja osobným alarmom

Tatry, zelene pleso
Chata pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 3. septembra (WEBNOVINY) – Mestská polícia vo Vysokých Tatrách pripravila pre seniorov v meste Vysoké Tatry pomôcku pre prípad núdze, ide o osobný alarm.

„Svojou veľkosťou je porovnateľný s kľúčenkou, preto nezaberie miesto a je stále poruke. Ľahko ovládateľný zvukový alarm toto leto v Tatrách testujú rangeri tam, kde bol hlásený pohyb medveďa,“ informoval zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.

Policajti ho vekovej skupine dôchodcov ponúkajú v prvom rade ako psychologickú ochranu.

Podľa neho vnímajú seniori ako štatisticky hrozivejšiu samotu a odlúčenie pred ekonomickou núdzou. „Sú dôverčivejší a preto sú potenciálnymi obeťami páchateľov rôznej trestnej činnosti. Ich sociálne cítenie a dobrota hraničia až s naivitou a nepredvídajú hroziace nebezpečenstvo,“ dodal Štefaňák.

Druhou novinkou, ktorú pripravili mestskí policajti v rámci prevenčných programov pre seniorov, je kartička, ktorá by mala urýchliť a zjednodušiť prípadný zásah záchranárov. Dôchodcovia dostanú kartičku, ktorá okrem základných identifikačných údajov prezradí o svojom majiteľovi prípadnú diagnózu, či užívané lieky.

Čas prípadného urgentného zásahu by sa tak mal výrazne skrátiť. „Pomôcka je určená ľuďom vo vyššom veku. Ak sa po príchode zdravotníckej pomoci nevedia rozpamätať na názvy liekov, prípadne im to vážnosť stavu neumožní, zdravotníci nájdu v kartičke aj kontakty na rodinu, označenie krvnej skupiny, či iné údaje,“ uviedol Štefaňák. Pri príprave kartičky spolupracovali mestskí policajti s praktickými lekármi a profesionálnymi záchranármi.

Podľa Štefaňáka z policajných štatistík vyplýva, že minulý rok bolo na Slovensku medzi 1653 obeťami trestných činov vo veku nad 60 rokov 754 mužov a 899 žien. V tejto vekovej kategórii to boli predovšetkým obete majetkovej a násilnej kriminality. V 36 prípadoch riešila polícia aj trestné skutky týrania blízkej a zverenej osoby. Z dlhoročnej praxe mestských policajtov vo Vysokých Tatrách vyplýva aj pozitívny efekt spoločnej diskusie so zraniteľnejšími skupinami obyvateľstva. Preto medzi seniorov do Vysokých Tatier príde na pozvanie mestskej polície prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová. „Spoločne upozorníme seniorov na to, ako sa nestať obeťou podvodníkov,“ načiera Štefaňák do stále aktuálnej témy, ktorá zarezonuje v tatranských Denných centrách. Prednáška v Klube dôchodcov v Tatranskej Lomnici sa uskutoční už v utorok krátko popoludní. Na stredu je naplánované stretnutie s dôchodcami v Dolnom Smokovci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom