Senzačná Kuzminová získala v Nórsku aj striebro

Kuzminova
Tora Berger

Záverečné zlato z Osla pre Čecha Moravca

Víťazom pretekov mužov na 15 km s hromadným štartom, ktorými sa v nedeľu popoludní skončilo 7. kolo Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle, sa prvýkrát v kariére stal Čech Ondřej Moravec. Druhý skončil líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Francúz Martin Fourcade, bronz si vybojoval Nemec Erik Lesser. Slováci v pretekoch s hromadným štartom určeným iba tridsiatim najlepším v celkovej klasifikácii SP neštartovali.

O výsledkoch pretekov sa rozhodovalo na strelnici. Martin Fourcade ešte na poslednú štvrtú streleckú položku prišiel na prvej pozícii a zdalo sa, že si beží po ďalší triumf. Netrafil však dva terčíky a aj keď dovtedy bezchybne mieriaci Moravec raz minul, jedno trestné kolo v jeho prospech mu dalo mierny náskok, ktorý si udržal až do cieľa. V 28 rokoch sa tak tešil zo svojho premiérového triumfu v pretekoch tohto rangu.

O štyri roky mladší Martin Fourcade si za druhé miesto pripíše do celkovej klasifikácie 54 bodov a opäť zvýši svoj náskok na čele, pretože jeho najvážnejší súper v boji o vzácnu trofej Nór Emil Hegle Svendsen preteky v Holmenkollene vynechal pre chorobu.

OSLO 3. marca (WEBNOVINY) – V nedeľňajších pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle zvíťazila Nórka Tora Bergerová.

Bol to v tretích pretekoch v areáli Holmenkollen jej tretí triumf.

Striebro si po skvelom výkone vybojovala slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová, ktorá sa takisto tretíkrát v rade postavila na pódium pre medailistky.

Bronz patrí Bieloruske Darje Domračevovej. Druhá Slovenka v 30-členom štartovom poli Janka Gereková finišovala s takmer triapolminútovým odstupom za víťazkou na 24. pozícii.

V ideálnom slnečnom a takmer bezveternom počasí viac ako polovica pretekárok zvládla prvú streleckú položku bezchybne. Na čele sa vytvorila skupinka šiestich najrýchlejšie bežiacich biatlonistiek, medzi nimi bola aj Kuzminová.

Bergerová zacítila šancu

Druhá streľba už bola výraznejším sitom. Zo spomínanej šestice boli stopercentné iba Nórka Bergerová a Ukrajinka Vita Semerenková, Kuzminová musela odbehnúť dve trestné kolá, prepadla sa na koniec prvej desiatky. Gereková s jedným chybným výstrelom bola v tej chvíli hneď za ňou jedenásta.

Bergerová nasadila zdrvujúce tempo. Na záverečnú štvrtú streleckú položku prišla už s vyše 20-sekundovým náskokom. Netrafila dva terče, rovnako však strieľala aj Vita Semerenková. Vyťažila z toho Kuzminová, ktorá rýchlo zložila všetkých päť terčíkov.

Záverečný bežecký okruh bol strhujúci. Prvá naň vybiehala Kuzminová tesne prenasledovaná Bergerovou, jedenásť sekúnd za nimi bola Francúzka Anais Bescondová, ďalšie súperky už zaostávali výraznejšie. V prudkom stúpaní na 11. kilometri Nórka nasadila trhák, ale Kuzminová sa jej dokázala chytiť.

Bergerová pokus zopakovala na poslednom stúpaní pred vjazdom na štadión a tentoraz už slovenská reprezentantka za ňou nestačila. Bergerová mala v cieli náskok 5,4 s. Po bronz si s odstupom 23,3 s prišla výborne finišujúca Domračevová. Gereková si trať predĺžila celkovo o 600 metrov na štyroch trestných okruhoch, za Bergerovou celkovo zaostala o 3:26,4 min obsadila 24. pozíciu.

Anastasia Kuzminová vybojoval v Nórsku bronz

Kuzminovej šieste striebro

Bergerová zvíťazila jedenástykrát v tejto sezóne a je už istou víťazkou SP 2012/13. Na čele má nedostižný 321-bodový náskok pred Domračevovou.

Pre 28-ročnú Kuzminovú to bol jubilejný 15. prienik medzi medailistky v pretekoch tohto rangu v kariére, šiestykrát bola strieborná. V aktuálnej sezóne má štyri pódiové umiestnenia, z toho posledné tri v rade, už je v elitnej desiatke celkového poradia.

Výsledky:

1. Tora Bergerová (Nór.) 36:58,8 min (2 trestné okruhy), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +5,4 (2), 3. Darja Domračevová (Biel.) +23,3 (3), 4. Anais Bescondová (Fr.) +27,4 (0), 5. Olena Pidrušná (Ukr.) +44,1 (0), 6. Vita Semerenková (Ukr.) +48,1 (2), … 24. Janka Gereková (SR) +3:26,4 (4)

Tréner: Nasťa prepísala históriu

V celom realizačnom tíme zavládla podľa jeho slov obrovská pohoda. „Máme z jej výkonov a výsledkov radosť. Nasťa dokazuje, že patrí medzi absolútnu svetovú špičku,“ pokračoval skúsený trénerský odborník.

V nedeľu až do záveru bojovala o najjagavejší kov, nakoniec ho o päť sekúnd prehrala s už istou víťazkou SP 2012/13 domácou Nórkou Torou Bergerovou. „Ešte na začiatku záverečného bežeckého okruhu som si myslela, že by som mohla zvíťaziť. V záverečnom stúpaní som však pochopila, že Toru nemôžem zdolať. Je nesmierne silná. Mám však za sebou skvelý víkend,“ uviedla Anastasia Kuzminová na tlačovke s medailistkami.

„Tora vedela, že má výhodu v tom, že je menšia a ľahšia. Nastúpila v poslednom stúpaní, kde mala jasne navrch. Nasťa mala pritom lepšie lyže, na rovinkách či v tiahlych stúpaniach sa to výrazne prejavovalo. Kto však videl preteky, musí uznať, že jej nemám absolútne čo vyčítať,“ hodnotil Kuzminovej vystúpenie Juraj Sanitra.

Jeho zverenka podala naozaj majstrovský výkon. „Stále má formu, s akou cestovala už pred dvoma týždňami na majstrovstvá sveta do Nového Mesta na Morave. Tam ju psychicky rozhodila smola na rýchlostných pretekoch, kde sa jej zasekol náboj v puške a ona prišla o takmer istú medailu. Som presvedčený, že keby tam vystúpila na pódium, bol by to jej šampionát. Teraz to dokazuje. Vynikajúco beží, presne a rýchlo strieľa, je komplexne perfektná. Tie jej dnešné dva chybné výstrely treba pripísať na vrub nečakaným poryvom vetra,“ pochválil 28-ročnú rodáčku z ruského Ťumenu jej tréner.

Konvoj pretekárov sa v pondelok presúva priamo z Osla do ruského Soči. Už vo štvrtok sa tam začína predposledné 8. kolo bojov o krištáľový glóbus, ktoré bude zároveň generálkou pripravenosti strediska na súťaže v rámci budúcoročných XXII. zimných olympijských hier.

O víťazke v kategórii žien je už rozhodnuté. Prvýkrát v kariére získa hlavnú trofej už spomínaná Bergerová. O pozície za ňou však ešte bude tuhý boj. Kuzminová sa vďaka bohatému bodovému zisku v Holmenkollene posunula už na ôsme miesto, čo je o dve priečky vyššie, ako je jej doterajšie maximum na konci sezóny. „S tým sme išli do sezóny, aby sme vylepšili jej štatistiky. Nasťa jednoznačne patrí medzi najlepších desať biatlonistiek sveta. Veríme, že ešte nepovedala posledné slovo a v záverečných piatich pretekoch opäť poteší všetkých svojich priaznivcov a fanúšikov biatlonu na Slovensku kvalitnými umiestneniami,“ uzavrel Juraj Sanitra.

Viac k osobe Anastasia KuzminováDarja DomračevováEmil Hegle SvendsenJanka GerekováJuraj SanitraMartin FourcadeTora Bergerová