Separatisti v Donbase chcú posunúť termín volieb na február

Vojnou zmietaná Ukrajina
Na východe Ukrajiny panuje prerušovaný mier, ktorý ľudia využívajú aj na to, aby opustili svoje domovy. Kyjev v piatok obvinil Rusko s vysielania ďalších tankov a vojakov na východ Ukrajiny. Do nepokojnej oblasti podľa hovorcu ukrajinskej armády prešlo 20 tankov, desať protiraketových systémov a niekoľko autobusov s vojakmi, Ukrajina, 20. Feb., 2015. Foto: SITA/AP

KYJEV 22. septembra (WebNoviny.sk) – Samozvané proruské republiky na východe Ukrajiny chcú posunúť termín svojich volieb do miestnych samospráv na február budúceho roku. Spresnili, že tento krok je súčasťou ich snáh dostať mierový proces z mŕtveho bodu, v ktorom sa ocitol.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

V predvečer schôdzky kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny to pre proruskú doneckú tlačovú agentúru DAN uviedol predstaviteľ Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na rokovaniach Vladislav Dejnego. Komunálne voľby v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a LĽR by sa podľa neho mohli konať 21. februára 2016.

Voľby sa mali konať zároveň s ukrajinskými

Podľa mierových protokolov uzavretých v bieloruskom Minsku miestne voľby v separatistických regiónoch sa mali konať v rovnakom čase ako na zvyšku územia Ukrajiny, teda 25. októbra tohto roku. Ukrajinská vláda však uviedla, že voľby v Donbase sa neuskutočnia vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v regióne i z obáv, že by nemuseli byť dodržiavané príslušné zákony.

Vedenia oboch separatistických republík medzičasom vypísali termíny vlastných volieb na október a november, čím nahnevali Kyjev, ktorý už deklaroval, že ich výsledky neuzná. Práve v snahe dostať sa z tejto slepej uličky v utorok separatisti navrhli nový termín volieb.

Porošenko skritizoval plánované voľby v Donbase

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok kritizoval plány DĽR a LĽR na ich vlastné voľby v októbri a novembri. Vyhlásil, že to „nebudú voľby, nebudú slobodné, nebudú spĺňať štandardy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe“. Upozornil, že voľby separatistov sú v rozpore s minskými dohodami.

Agentúra Reuters uviedla, že zatiaľ nie je jasné, či sa voľby v termíne navrhovanom separatistami uskutočnia pod dohľadom ukrajinských úradov. Kyjev deklaroval, že dohľad nad hlasovaním je nutný, aby voľby mohli byť vyhlásené za platné.

V minulosti sa obe strany konfliktu na východe Ukrajiny opakovane obviňovali z porušovania prímeria, na ktorom sa dohodli. Zatiaľ posledné prímerie, dohodnuté koncom augusta a platné od 1. septembra, však obe strany dodržiavajú, i keď tiež dochádza k sporadickým incidentom.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko