Serena na US Open zavŕšila hetrik, má 18. grandslamový titul

Finále ženskej dvojhry na US Open
Americká tenistka Serena Williamsová sa šiesty raz stala šampiónkou ženskej dvojhry na US Open v New Yorku. Svetová jednotka zdolala nasadenú desiatku, Dánku Caroline Wozniacku, bez väčších ťažkostí za 75 minút 6:3, 6:3. Foto: SITA/AP

NEW YORK 8. septembra (WEBNOVINY) -Americká tenistka Serena Williamsová dovršila víťazný hetrik a celkovo šiesty raz sa stala šampiónkou ženskej dvojhry na US Open v New Yorku. Svetová jednotka a najvyššie nasadená hráčka S. Williamsová zvládla aj poslednú siedmu prekážku na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny a v nedeľňajšom finále zdolala nasadenú desiatku, Dánku Caroline Wozniacku, bez väčších ťažkostí za 75 minút 6:3, 6:3.

Všetko o US OPEN nájdete

—-> TU

Skúsená 32-ročná Američanka v zápase dominovala, keď vo víťazných úderoch 24-ročnú súperku prestrieľala 29:4 a využila 5 z 10 brejkových príležitostí. Wozniacka urobila o 8 nevynútených chýb menej (15:23), ale na body premenila iba 56 % svojich prvých podaní, kým jej súperka 77%. S. Williamsová vedie vo vzájomných súbojoch nad Wozniackou už 9:1.

Víťazka zinkasuje najvyššiu prémiu v histórii tenisu 4 milióny amerických dolárov. K 3 miliónom za triumf na US Open treba pripočítať miliónový bonus za celkové víťazstvo v rámci podujatí zahrnutých do letného zaoceánskeho „hardového“ okruhu Emirates Airline US Open Series 2014.

Obrazom: Finále ženskej dvojhry na US Open

Najstaršia grandslamová šampiónka po Navrátilovej

Čoskoro 33-ročná Serena Williamsová (nar. 26. 9. 1981) získala už osemnásty grandslamový titul vo svojej bohatej a úspešnej kariére a v tejto štatistike sa vyrovnala americkým legendám Chris Evertovej a Martine Navrátilovej. V historickom rebríčku tenisovej nesmrteľnosti je pred týmto triom na čele už len Nemka Steffi Grafová s 22 trofejami z veľkej štvorky. Šiesty titul na US Open je vyrovnanie rekordu tzv. otvorenej éry tenisu v podaní Evertovej.

Do tretice sa Serena Evertovej vyrovnala aj v dovŕšení troch celkových triumfov v neprerušenej sérii, Evertová to v rokoch 1975 – 1978 dokázala dokonca štyrikrát v rade. Serena sa vo veku 32 rokov a 346 dní stala druhou najstaršou šampiónkou na grandslamovom podujatí po Martine Navrátilovej. Tá zvíťazila na wimbledonskej tráve posledný raz v roku 1990 vo veku 33 rokov a 263 dní.

Caroline zapriala grandslamový titul

„Som veľmi vďačná za osemnásty grandslamový titul. Nemohla som si želať vhodnejšie miesto na jeho zisk ako je práve New York, kde som sa tešila aj z prvého veľkého víťazstva. Premáhajú ma emócie,“ povedala v rámci slávnostnej reči Serena Williamsová. Zaplnenému 23-tisícovému Štadiónu Arthura Ashea takto pripomenula svoj prvý titul z turnajovej elitnej štvorky ešte z roku 1999. Vtedy ešte nemala osemnásť rokov.

K svojej finálovej súperke a v súkromí veľkej kamarátke C. Wozniackej povzbudzujúco dodala: „Caroline, som presvedčená o tom, že už čoskoro získaš aj ty grandslamový titul. Možno už najbližšie v Austrálii. Teraz už musím ísť domov, aby som tam bola na teba dobre nachystaná.“

Dánka po 8 mesiacoch späť do Top Ten

Wozniacka nevyužila svoje druhé finále na US Open (predtým v roku 2009 podľahla Kim Clijstersovej) na zisk prvého titulu z turnajov veľkej grandslamovej štvorky. Dánka narodená poľským rodičom v Odense predviedla na rozdiel od svojich predchádzajúcich vystúpení na tohtoročných medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických vo finále ustráchaný výkon s minimom útočnej snahy a množstvom chýb.

Napriek tomu zinkasuje prémiu 1 450 000 USD a v rebríčku sa prvý raz od konca januára 2014 vráti do prvej desiatky, konkrétne na 9. miesto. V minulosti bola 67 týždňov aj na prvej pozícii.

„Gratulujem, Serena. Si neuveriteľná šampiónka a pre mňa veľká inšpirácia na kurte aj mimo neho. Toto všetko si zaslúžiš,“ vrátila Wozniacka kompliment svetovej jednotke. Neskôr sa poďakovala aj skvelým divákom vo Flushing Meadows. „Boli ste famózni počas celých dvoch týždňov. Podporovali ste ma v každej situácií, bez vás by to určite nebolo z mojej strany také dobré.“

Serena dýcha na chrbát Martine Hingisovej

Serena Williamsová dokráčala k osemnástemu grandslamovému titulu a celkovo šesťdesiatemu tretiemu vo dvojhre v kariére absolútne suverénne. V siedmich zápasoch nepovolila súperkám ani set a v rámci každého setu neprehrala viac ako tri gemy. Dovedna odovzdala len 26 hier. Bilanciu zápasov na US Open si vylepšila na 79 víťazstiev popri 9 prehrách a aktuálne ťahá sériu 21:0.

Zatiaľ naposledy na ´harde´ v USTA Billie Jean King National Tennis Center prehrala vo finále v roku 2011 so Samanthou Stosurovou. V tomto roku už S. Williamsová vybojovala šesť turnajových titulov (Brisbane, Miami, Rím, Stanford, Cincinnati, US Open).

Triumfom v New Yorku nechala zabudnúť na tohtoročnú nepriaznivú bilanciu na turnajoch veľkej štvorke, kde sa predtým ani raz nedostala za 4. kolo. Vo svetovom rebríčku začne v pondelok už 205. týždeň na najvyššej pozícii. Momentálne už dýcha na chrbát historicky štvrtej – Martine Hingisovej s 209 týždňami na líderskom poste. Na čele je s 377 týždňami Steffi Grafová.

Dvojhra žien – finále:

Serena Williamsová (USA-1) – Caroline Wozniacka (Dán.-10) 6:3, 6:3 za 75 minút

I. set

Z úvodných šiestich gremov sa päť skončilo brejkami. Obe súperky začali nervózne, a hoci S. Williamsová bola o poznanie aktívnejšia, aj v jej hre spočiatku prevládali chyby nad víťaznými údermi. Favoritka sa upokojila až za stavu 4:2, keď sa jej na tretí pokus podarilo potvrdiť predchádzajúci zisk súperkinho podania a po polhodinke zvýšila na 5:2.

Wozniacka mala do tej chvíle na konte jediný víťazný úder a s týmto „obranným“ tenisom nemala šancu uspieť. Prvý setbal Dánka pri svojom podaní ešte odvrátila a znížila na 3:5, ale potom Serena dokonale zužitkovala výhodu svojho servisu a druhý setbal premenila víťazným úderom z bekhendu, ktorému predchádzal sústredený tlak. Prvý set trval 41 minút.

II. set

Aj druhý set začala Američanka vo veľkom štýle a po brejku a čistej hre pri svojom podaní viedla 2:0. V tej chvíli bol pomer víťazných úderov zdrvujúcich 21:1 pre S. Williamsovú a jej súperka začínala byť zrelá na uterák.

Wozniacka ešte zabojovala a po hodine hry znížila na 2:3, ale s mankom brejku. Túto výhodu si už Američanka udržala do konca zápasu napriek tomu, že Dánka zlepšila svoj výkon a druhý set mal vyššiu úroveň ako prvý. S. Williamsová premenila po 75 minútach hneď prvý mečbal pri podaní súperky za stavu 5:3 a 40:15.