Serena sa po 14 rokoch vrátila do Indian Wells, mala obavy

Serena Williamsová
Americká líderka Serena Williamsová je rada, že je v štádiu kariéry, v ktorom nemusí nikomu nič dokazovať. Foto: SITA/AP

INDIAN WELLS 14. marca (WEBNOVINY) – Americká líderka svetového rebríčka tenistiek Serena Williamsová si v piatok po 14 rokoch zahrala na turnaji WTA Premier Mandatory BNP Paribas Open na tvrdom povrchu v kalifornskom Indian Wells. Tridsaťtriročná Serena mala v 1. kole ako jednotka podujatia voľný žreb, v 2. kole zdolala 27-ročnú Rumunku s neortodoxným štýlom Monicu Niculescovú 7:5, 7:5.

Serena Williamsová a jej staršia sestra Venus nehrali na tomto turnaji od všeobecne známej kontroverzie už zo sezóny 2001. Serena vtedy triumfovala vo finále nad Belgičankou Kim Clijstersovou po tom, ako na semifinále nenastúpila na rodinný duel Venus. Otec a tréner oboch Richard referoval o rasistickom správaní publika a odvtedy bolo toto podujatie pre Williamsové tabu.

Na dvorec prišla so slúchadlami na ušiach

„Pred dnešným zápasom som bola trocha nervózna, napokon som rada, že som sa rozhodla pre tento krok,“ priznala v piatok Serena, ktorá na dvorec prišla so slúchadlami na ušiach. Keď si ich zložila, pozdravila publikum, ktoré jej mohutne aplaudovalo. „Mala som trocha obavy, netušila som, ako budú ľudia reagovať. Prijatie od publika pre mňa veľa znamená,“ priznala.

Úlohu pri jej návrate do Indian Wells zohrala aj samotná WTA, ktorá tvrdo bojuje proti rasizmu. „Pred niekoľkými mesiacmi ruský funkcionár Šamiľ Tarpiščev mal rasistické a sexistické poznámky o mne aj Venus. WTA aj USTA to okamžite odsúdili. Uvedomila som si, kam sa naše odvetvie odvtedy posunulo, ja tiež. O návrate do Indian Wells som počas tej odmlky uvažovala často. Niekoľkokrát som vyhlásila, že tam už nikdy nebudem hrať. Verte mi, v tej chvíli som to vždy myslela vážne. Mala som z toho prípadného návratu hrôzu. Čo ak by som vstúpila na kurt a celé publikum by ma vybučalo? Nočná mora by sa vrátila…,“ vysvetlila Serena.

Video: Najkrajšie momenty zo zápasu

https://www.youtube.com/watch?v=TV549G-dv5s

Nasleduje hlas svojho srdca

„Teraz však nasledujem hlas môjho srdca. Mám šťastie, že som v štádiu kariéry, keď už nemusím nikomu nič dokazovať. Stále mám niekdajší zápal, ale už to všetko beriem trochu bezstarostnejšie. Hrám, lebo milujem tenis. S týmto pocitom v duši a s novým chápaním toho skutočného zmierovania sa v roku 2015 nadšene vrátim do Indian Wells. Mama ma vychovávala k bezpodmienečnej láske a odpúšťaniu. Verím tomu, že fanúšikovia v Indian Wells sa od roku 2001 tiež posunuli inam a poznajú ma lepšie ako vtedy. Ten turnaj sa kľúčovo podieľal na formovaní môjho príbehu a recipročne som ja súčasťou jeho histórie. Máme spoločnú šancu napísať šťastný koniec tejto záležitosti,“ skonštatovala S. Williamsová.

Serena uspela v ostatných dvanástich singloch vrátane siedmich v januári na melbournských grandslamových Australian Open. Siedmeho februára pomohla Američankám jedným bodom na antuke v Buenos Aires proti Argentínčankám v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2015 reprezentačných družstiev žien. Hostky triumfovali 4:1.

Rodáčka zo Saginawu Serena pred tohtoročným štartom stihla v Indian Wells hrať na štyroch ročníkoch. V sezóne 1997 prehrala v 1. kole kvalifikácie, v roku 1999 získala svoj prvý z dvoch miestnych titulov (vo finále zdolala Nemku Steffi Grafovú) a na edícii 2000 nestačila vo štvrťfinále na Francúzku Mary Pierceovú.

Dvojhra – 2. kolo:

Serena Williamsová (USA-1) – Monica Niculescová (Rum.) 7:5, 7:5

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monica NiculescováSerena Williamsová