Sergej Filin je aj po 18 operáciách stále takmer úplne slepý

Sergej filin
Sergej Filin Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Umelecký riaditeľ moskovského divadla Boľšoj teatr Sergej Filin, ktorého v januári maskovaný útočník oblial kyselinou sírovou do tváre, je aj napriek 18 absolvovaným operáciám stále takmer úplne slepý. Uviedla to hovorkyňa divadla Katerina Novikova.

„Pred tromi dňami som so Sergejom hovorila a povedal mi, že na jedno oko nevidí vôbec a na druhé iba na desať percent,“ povedala na tlačovej konferencii Novikova s tým, že Filin sa momentálne v Nemecku pripravuje už na 19. zákrok na záchranu zraku.

K Filinovým zdravotným problémom sa vyjadrila aj dočasná umelecká riaditeľka divadla, bývalá primabalerína Galina Stepanenko. „Nedávno sme spolu hovorili cez Skype a rozprávali sme sa o problémoch v divadle. Dúfam, že keď ho uvidíme nabudúce, tak už nebude pacientom v Nemecku, ale bude to po tom, čo sa vráti do Moskvy,“ dodala Stepanenko.

Štyridsaťdvaročného Filina oblial maskovaný útočník kyselinou sírovou v centre Moskvy, keď 17. januára v noci vystupoval zo svojho auta. Bývalý tanečník utrpel popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí.

Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, kde podstúpil ďalšie operácie. Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu.

Moskovská polícia zadržala začiatkom marca tanečníka Pavla Dmitričenka, pričom okrem neho zatkli aj Jurija Zaruckého, ktorý útok vykonal, a Andreja Lipatova, ktorý šoféroval auto z miesta činu. Podľa vyšetrovateľov im Dmitričenko za útok zaplatil 50-tisíc rubľov.

Všetci traja sa už k skutku priznali. Dmitričenko však na súde uviedol, že nechcel, aby Filina poliali kyselinou. V prípade dokázania viny mu hrozí až dvanásťročný trest odňatia slobody.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Filin