Seriál o dostihoch Luck po úmrtí tretieho koňa zrušili

Seriál Luck
Scéna zo seriálu Luck (2011) z dostihového prostredia Foto: SITA/AP Photo/HBO, Gusmano Cesaretti

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Americká televízia HBO definitívne ukončila nakrúcanie seriálu Luck (2011) z dostihového prostredia. Spolu s výkonnými producentmi Davidom Milchom a Michaelom Mannom sa tak rozhodli po tom, ako museli utratiť už tretieho koňa, ktorý sa zranil počas produkcie.

„Aj keď sme počas nakrúcania dodržiavali najvyššie možné bezpečnostné štandardy, bohužiaľ došlo k nehodám a nie je možné zaručiť, že sa nestanú znovu. Preto sme dospeli k tomuto zložitému rozhodnutiu,“ napísali v oficiálnom vyhlásení zástupcovia HBO.

Pilotnú epizódu seriálu, v ktorom si zahrali Dustin Hoffman a Nick Nolte, odvysielali 11. decembra 2011 a v súčasnosti už nakrúcali druhú sezónu. V utorok v rámci bežnej prehliadky koňa ešte pred seriálovými pretekmi vyšetril veterinár Gary Beck z Kalifornskej komisie pre konské dostihy. „Kobyla mierila späť do stajne, keď sa postavila na zadné, prevrátila sa na chrbát a udrela si hlavu o zem,“ uviedol Beck, ktorý odporučil zviera usmrtiť. Podľa lekára Ricka Arthura z komisie sú však takéto zranenia bežné.

Dva kone sa zranili už počas práce na prvej sezóne v rokoch 2010 a 2011 pri nakrúcaní scén, v ktorých pretekali. Zvieratá museli tiež následne usmrtiť. Tvorcovia seriálu Luck si za to vyslúžili ostrú kritiku organizácie PETA (Ľudia pre etické zaobchádzanie so zvieratami), podľa ktorej boli bezpečnostné opatrenia zjavne nedostatočné.

„Zomreli už tri kone a všetky dôkazy, ktoré sme získali, poukazujú na nedbalosť, používanie nevhodných, zranených koní a zanedbávanie starostlivosti o dostihové kone,“ uviedla v utorok Kathy Guillermo z tejto organizácie. HBO a producenta a herca Dustina Hoffmana vraj kontaktovali už minulý týždeň v súvislosti s informáciami o laxnom prístupe k starostlivosti o zvieratá. Nikto sa im však neozval. Následne v súvislosti s predchádzajúcimi dvoma úmrtiami kontaktovali úrady, pretože jeden kôň bol údajne nadrogovaný a druhý trpel artritídou.

Po utorkovej tretej nehode vyzvala PETA tvorcov na ukončenie nakrúcania, a s následným rozhodnutím HBO sú preto spokojní. „S vedomím, že nútili pretekať staré, choré a zdrogované kone, sme šťastní, že sa HBO konečne rozhodla seriál zrušiť,“ uviedli v reakcii. PETA tiež pripomenula, že vyzvala úrady, aby úmrtie všetkých troch koní vyšetrili a potrestali vinníkov.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dustin Hoffman