Šesť slovenských plavcov splnilo B-limit na olympiádu

Bez názvu
Tomáš Klobučník,jeden z možných plaveckých adeptov na Olympijské hry v Londýne. Foto: SITA/Peter Kapusta

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Šesť slovenských plavcov splnilo k 15. aprílu 2012 B-limit na tohtoročné olympijské hry v Londýne, no ten ešte nezaručuje štart v britskej metropole ani jednému z nich.

Menej prísnu hranicu do spomenutého dátumu zaplávali Miroslava Syllabová (50 m voľný spôsob), Katarína Listopadová (100 m motýlik), Denisa Smolenová (200 m motýlik), Richard Nagy (1500 m voľný spôsob), Katarína Filová (200 m voľný spôsob) a Tomáš Klobučník (100 m prsia).

Slovenské plávanie malo pod piatimi kruhmi zastúpenie nepretržite od Hier v Atlante 1996.

„Nik teraz presne nevie, kto okrem A-limitárov bude štartovať na londýnskej olympiáde. Medzinárodná plavecká federácia (FINA) zverejní v máji renking a v hre je viacero variantov, koľkí ‚béčkari‘ a v akých disciplínach sa tam predstavia,“ uviedol na piatkovej tlačovej konferencii prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Jozef Bazálik.

„Nemyslím si, že k spomenutej šestici našich pribudne ešte niekto. Keď porovnávam súčasné prísne A-limity s nedávnou minulosťou, tak čas 1:58,32 Martiny Moravcovej, ktorým si vyplávala na krauliarskej dvojstovke striebro v Sydney 2000, by dnes stačil len na prekonanie londýnskeho ‚áčka‘ (1:58,33, pozn.) o stotinu sekundy,“ poznamenal tréner súčasných elitných slovenských plavcov Gabriel Baran.

„Napriek tomu verím, že v Londýne budú naši plavci štartovať, možno aj všetci šiesti. Zisťoval som neoficiálne alternatívy, podľa akého kľúča bude FINA vyberať – a nie je to úplne nereálne. Každopádne chceme v Londýne nielen štartovať, ale sa aj výkonnostne posúvať ďalej. Viackrát sme sa presvedčili, že vieme konkurovať krajinám s oveľa väčšou členskou základňou i lepšími podmienkami, napríklad Poľsku,“ poznamenal Baran.

Najvyššie percentuálne priblíženie k „áčku“ – 98,71 % – dosiahla spomedzi Slovákov Miroslava Syllabová, ktorá na 50 m voľný spôsob zaplávala v marci v belgických Antverpách čas 25,60 s, A-limit na OH je 25,27. Na plnenie limitov je čas do 17. júna.

Okrem spomenutého sexteta splnili A-limit vypísaný SPF na májové majstrovstvá Európy v dlhom bazéne v maďarskom Debrecíne ešte Zuzana Mimovičová (50 m prsia) a Katarína Milly (50 m znak). Ďalší šiesti Slováci zatiaľ zaplávali „béčka“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SmolenováKatarína FilováKatarína ListopadováMiroslava SyllabováRichard NagyTomáš KlobučníkZuzana Mimovičová