Sestry Williamsové odchádzajú z olympiády so zlatom

Williamsove williams serena venus
Serena Williamsová (vpravo) a jej sestra Venus sa zo zlatej medaily nesmierne tešili. Londýn, 4. augusta 2012. Foto: SITA/AP Elise Amendola

LONDÝN 5. augusta (WEBNOVINY) – Sestry Serena a Venus Williamsové získali v nedeľu titul v ženskej štvorhre na tenisovom turnaji v rámci olympijských hier 2012 v Londýne (hrá sa 28. júla – 5. augusta na tráve v All England Lawn Tennis and Croquet Clube vo Wimbledone).

Nenasadené Američanky zdolali vo finále ženského debla štvrtú nasadenú českú dvojicu Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká za 93 minút 6:4, 6:4.

Serena v sobotu dominovala aj vo dvojhre, keď rozdrvila Rusku Mariu Šarapovovú 6:0, 6:1 a stala sa držiteľkou tzv.

Golden Grand Slamu a pridala sa na zoznam olympijských víťaziek v singli k Venus, ktorá sa radovala už v roku 2000 v Sydney. Vtedy spoločne získali aj zlato v debli. Okrem toho majú na konte prvenstvo aj spred štyroch rokov z pekinských OH 2008.

„Bolo krásne vyhrať dvojhru, ale, ako som povedala ešte pred začiatkom turnaja, mojím cieľom bolo triumfovať v Londýne aj vo štvorhre. Je to také výnimočné stáť vedľa Venus a držať zlatú medailu. Na olympiáde sme hrali spolu trikrát a trikrát sme získali zlato. Sme skutočne nadšené,“ uviedla Serena.

Obrazom: Sestry Williamsové získali v Londýne zlato

Zlaté sestry Williamsové
Zľava: Venus a Serena Williamsové sa tešia po víťazstve vo finále olympijského turnaja v Londýne nad Češkami Andreou Hlaváčkovou a Luciou Hradeckou. Londýn, 5. augusta 2012. Foto: SITA/AP

Zľava: Venus Williamsová si podáva ruku s Češkou Andreou Hlaváčkovou, Serena Williamsová zas s českou tenistkou Luciou Hradeckou. Londýn, 5. augusta 2012. Foto: SITA/AP
Zľava: Serena a Venus Williamsové sa tešia po víťazstve vo finále olympijského turnaja v Londýne nad Češkami Andreou Hlaváčkovou a Luciou Hradeckou. Londýn, 5. augusta 2012. Foto: SITA/AP
Zľava: Venus a Serena Williamsové počas finále olympijského turnaja v Londýne. Londýn, 5. augusta 2012. Foto: SITA/AP
Sestry Williamsové majú zlato
Zľava: Češky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká počas finále olympijského turnaja v Londýne. Londýn, 5. augusta 2012. Foto: SITA/AP

Strašia sestra Venus ju doplnila: „Neopísateľný pocit! Teší ma, že sme našej krajine pridali ďalšiu medailu do bilancie. Wow, je to neuveriteľné. Povedala by som, že triumf na olympiáde je ešte o niečo výnimočnejší než ten z Wimbledonu. Serena vždy vyhlasovala, že chceme uspieť aj spolu, bok po boku. Som šťastná aj za ňu, že vyhrala dvojhru. Náš prvoradý cieľ bol získať zlato aj vo štvorhre a ja som unesená tým, že teraz máme titul z dvojhry i štvorhry.“

V nedeľňajšom finále na Hrách XXX. olympiády si vybojovali americké sestry brejk hneď v úvodnom geme pri podaní súperiek. Všetky gemy pri svojom servise získali bez problémov, zatiaľ čo české hráčky sa trápili pri svojom podaní a až päťkrát čelili brejkbalom.

Hlaváčková s Hradeckou srdnato vzdorovali favoritkám stretnutia, ale v piatej hre druhého dejstva si neudržali podanie, prehrali ju na nulu, Američanky vzápätí potvrdili brejk a keďže si už všetky hráčky udržali servis až do konca zápasu, sesterské duo sa tešilo z tretieho spoločne vybojovaného olympijského zlata.

Serena a Venus majú fantastickú bilanciu vo finálových dueloch. Pri dvadsiatichdvoch účastiach boli úspešné až v 21 prípadoch. Zaujímavosťou je, že Williamsové 7. júla prekonali Hlaváčkovú s Hradeckou aj vo finále Wimbledonu 7:5, 6:4.

Rusky Maria Kirilenková a Naďa Petrovová nasadené ako tretie zvíťazili v zápase o bronzovú medailu nad americkými jednotkami príslušného svetového rebríčka Liezel Huberovou a Lisou Raymondovou 4:6, 6:4, 6:1.

Pre Kirilenkovú je to satisfakcia za nezdar zo sobotňajšieho zápasu o 3. miesto v singlovej súťaži, v ktorom nestačila na Bielorusku Viktoriu Azarenkovú.

Štvorhra žien – finále:

Serena Williamsová, Venus Williamsová (USA) – Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká (ČR-4) 6:4, 6:4 za 93 minút

O 3. miesto:

Maria Kirilenková, Naďa Petrovová (Rus.-3) – Liezel Huberová, Lisa Raymondová (USA-1) 4:6, 6:4, 6:1 za 139 minút

Konečné poradie: 1. Serena Williamsová, Venus Williamsová (USA), 2. Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká (ČR), 3. Maria Kirilenková, Naďa Petrovová (Rus.), 4. Liezel Huberová, Lisa Raymondová (USA), 5. – 8. Čchuang Čchia-ťüng, Chsieh Su-wej (Taiw.), Sara Erraniová, Roberta Vinciová (Tal.), Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová (Rus.) a Šuaj Pcheng, Ťie Čeng (Čína)

Viac k osobe Andrea HlaváčkováChsieh Su-wejJekaterina makarovováJelena VesninováLiezel HuberováLisa RaymondováLucie HradeckáMaria KirilenkováNaďa PetrovováRoberta VinciováSara ErraniováSerena WilliamsováŤie ČengVenus Williamsová