Sever Číny zahalil smog, zavreli školy aj cesty

Smog
Smog v Číne. Foto: SITA/AP

PEKING 21. októbra (WEBNOVINY) – Hustý smog zahalil v pondelok časť severnej Číny a spôsobil problémy v cestnej aj leteckej doprave. Viditeľnosť sa miestami znížila len na desať metrov. Najhoršia situácia je v meste Charbin pri ruských hraniciach.

Hustota mikročastíc vo vzduchu je skoro 40-krát vyššia než hranica, ktorú stanovila Medzinárodná zdravotnícka organizácia.

V meste s jedenásť miliónmi obyvateľmi zrušili vyučovanie, zastavili autobusovú premávku a uzavreli diaľnice. Z tamojšieho medzinárodného letiska zrušili najmenej 40 letov.

Polícia uviedla, že šoférov, ktorí prejdú na červenú, nebude pokutovať, no vyzvala ich, aby jazdili len v nevyhnutných prípadoch. Situácia sa zhoršila potom, čo v meste aktivovali ústredné kúrenie. Zamorenie smogom je v Číne vážny environmentálny problém vyvolávajúci ostrú kritiku a vláda už sľúbila, že prijme opatrenia na zlepšenie situácie, pričom na zodpovednosť bude brať miestnych predstaviteľov. Znečistenie vzduchu prispieva podľa štatistík k predčasnému úmrtiu 1,2 milióna ľudí ročne.

Manažér džezovej speváčky Patti Austinovej informoval, že hudobníčka musela v piatok zrušiť svoj koncert v Pekingu, keďže znečistené ovzdušie jej spôsobilo astmatický záchvat.
Smog
Smog v Číne. Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom