Záplavy na severe Turecka majú už 31 obetí a stovky nezvestných, po ktorých stále pátrajú záchranári (video)

Turkey Floods
Najhoršie zasiahnutou oblasťou je provincia Kastamonu, kde voda zaplavila veľkú časť mesta Bozkurt. 12. august 2021 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 13. augusta 2021, 20:45

Počet obetí záplav a zosuvov pôdy na severe Turecka v priebehu piatka stúpol na najmenej 31 mŕtvych. Záchranári a pohotovostné služby naďalej prehľadávajú zrútené budovy, zaplavené domy a suterény s cieľom nájsť ďalšie obete a preživších. Podľa opozičného politika Hasana Baltaciho nezvestných môže byť viac ako 300 ľudí.

Voda brala domy, mosty aj autá

Záplavy zasiahli v stredu čiernomorské pobrežné provincie Bartin, Kastamonu, Sinop a Samsun. Voda demolovala domy i mosty a zmietala autá. Vrtuľníky zachránili stovky ľudí, zatiaľ čo 1700 ďalších evakuovali.

Povodne zaplavili väčšinu mesta Bozkurt v Kastamonu, kde sa tiež zrútila jedna budova a druhá je vážne poškodená. V provincii Bartin utrpelo najmenej 13 ľudí zranenia, keď sa zrútila časť mosta.

Dovedna sa v dôsledku veľkej vody zrútilo päť mostov a ďalšie dva sú poškodené. Stovky dedín zostali bez elektriny a niekoľko ciest je zablokovaných.

Čiernomorské regióny v Turecku pomerne často postihujú smrteľné prívalové dažde a bleskové záplavy.

Na juhu krajiny vyčíňali lesné požiare

Živelná pohroma na severe, ktorá je podľa ministra vnútra Süleymana Soylua „najvážnejšia povodňová katastrofa“, ktorú videl, udrela v čase, keď hasiči na juhu Turecka bojovali s lesným požiarom v provincii Mugla.

Oheň, ktorý bol jeden z viac ako 200 lesných požiarov v Turecku od 28. júla, sa podarilo dostať vo štvrtok pod kontrolu. V dôsledku požiarov zomrelo najmenej osem ľudí a tisícky museli opustiť svoje domovy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom