Severná a Južná Kórea chcú spoločne usporiadať olympijské hry v roku 2032

Olympiáda
Foto: ilustračné, SITA/AP

SOUL 2. novembra (WebNoviny.sk) – Severná a Južná Kórea sa v piatok dohodli, že oficiálne oznámia Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) svoj plán spoločne zorganizovať OH v roku 2032. Športoví predstavitelia obidvoch krajín zároveň na stretnutí v severokórejskom pohraničnom meste Kaesong súhlasili s vytvorením zjednoteného tímu na januárových MS v hádzanej.

Žiadne detaily

Dlhodobo znepriatelené strany si navzájom sľúbili, že budú aktívne participovať na medzinárodných športových podujatiach, ktoré sa budú konať na ich územiach a taktiež chcú organizovať viac priateľských športových stretnutí medzi reprezentantmi týchto krajín.

Politickí lídri oboch štátov, vodca KĽDR Kim Čong-un a prezident Kórejskej republiky Mun Če-in, sa už v septembri uzniesli na tom, že sa budú spoločne uchádzať o usporiadanie OH 2032. Zatiaľ však neposkytli detaily o možných dejiskách hier či ďalších spoločných plánoch súvisiacich s kandidatúrou.

Ďalší záujemcovia

MOV zvolí organizátora OH 2032 v roku 2025, čiže tradične sedem rokov pred podujatím. Dovtedy majú obe politicky a hospodársky znepriatelené strany Kórejského polostrova dostatok času, aby vypracovali detaily zamýšľanej kandidatúry. Juhokórejský Soul už má skúsenosti s organizovaním OH z roku 1988. Tohto roku vo februári sa zasa v neďalekom Pjongčangu konali zimné olympijské hry.

Okrem kórejskej snahy MOV registruje aj ambície Nemecka, Indie či Austrálie hostiť najväčší letný sviatok športovcov o 14 rokov. Nemci uvažujú nad zapojením väčšieho počtu miest, Austrálčania preferujú Brisbane ako dejisko OH a Indovia sa zatiaľ konkrétnejšie nevyjadrili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unMun Če-in
Firmy a inštitúcie MOV Medzinárodný olympijský výbor