Severná a Južná Kórea rokovali o vojenskej dohode, chcú znížiť napätie medzi krajinami

Pchanmundžom
Zástupcovia Južnej Kórey a Severnej Kórey sa stretli v pohraničnej obci Pchanmundžom na rokovaniach. Foto: SITA/AP

SOUL 26. októbra (WebNoviny.sk) – Zástupcovia Južnej Kórey a Severnej Kórey sa v piatok stretli v pohraničnej obci Pchanmundžom na rokovaniach, ktoré sa venovali uplatneniu vojenskej dohody zameranej na zníženie napätia medzi krajinami.

Juhokórejský generálmajor Kim To-kjun sa pred stretnutím vyjadril, že témou rozhovorov je okrem iného aj zriadenie spoločnej vojenskej komisie, ktorej úlohou bude udržiavať komunikáciu medzi Kóreami a predchádzať krízam a náhodným stretom.

Vytvorenie nárazníkových zón

Komisia je jedným z viacerých záväzkov vyplývajúcich z vojenskej dohody, ktorú uzavreli severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in počas septembrového summitu v Pchjongjangu.

Súčasťou dohody je napríklad aj vytvorenie nárazníkových zón pozdĺž ich pozemných aj morských hraníc, bezletová zóna nad hranicou a odstránenie 11 pohraničných strážnych stanovíšť, ktoré by malo byť splnené do decembra.

Pozostatky vojakov z kórejskej vojny

Okrem spomínaných dohoda obsahuje aj záväzok demilitarizácie spoločnej bezpečnostnej zóny v Pchanmundžome, ktorú krajiny spolu s OSN dokončili vo štvrtok, odstránenie mín pozdĺž hraníc a spoločné pátranie po ostatkoch vojakov zabitých počas vojny z rokov 1950 – 1953.

Južná Kórea vo štvrtok potvrdila, že jej vojaci počas odmínovania v jednej z pohraničných oblastí našli pozostatky vojakov z kórejskej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unMun Če-in