Severná a Južná Kórea rokovali o spoločnom summite, Kim Čong-un možno prekročí demarkačnú líniu

Kim Čong un, Si Ťin pching
Zľava vpredu: Čínsky prezident Si Ťin-pching a severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: SITA/AP

SOUL 5. apríla (WebNoviny.sk) – Zástupcovia Severnej a Južnej Kórey vo štvrtok začali ďalšie prípravné rokovania o organizácii historického summitu juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského lídra Kim Čong-una, ktorý sa bude konať 27. apríla.

Stretnutie predstaviteľov krajín na pracovnej úrovni sa uskutočnilo v pohraničnej obci Pchanmundžom a týkalo sa otázok bezpečnosti, protokolu a mediálneho pokrytia udalosti.

Podľa agentúry AP bude pred spomínaným summitom, ktorý sa tiež bude konať v Pchanmundžome, potrebné, aby sa zástupcovia oboch Kóreí stretli viackrát. Krajiny sa budú musieť dohodnúť na tom, ako tam Kim pricestuje a či ako symbolické gesto prekročí vojenskú demarkačnú líniu, ktorá ich rozdeľuje. Kórey sa musia dohodnúť aj na tom, ako často sa lídri toho dňa stretnú a či časti z ich stretnutia bude naživo vysielať televízia.

Lídri oboch Kóreí rokovali od kórejskej vojny v 50. rokoch osobne doteraz iba dva razy, v roku 2000 a 2007. Na medzikórejskom summite sa dohodli členovia juhokórejskej delegácie na rokovaniach s Kim Čong-unom začiatkom marca v Pchjongjangu. Cieľom bude zlepšiť vzájomné vzťahy a vyriešiť spory okolo severokórejského jadrového programu.

Juhokórejskí vyslanci tiež vyjednali potenciálne stretnutie medzi Kimom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré by sa malo uskutočniť koncom mája. Tomu už minulý týždeň predchádzala nečakaná schôdzka Kima s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un