Severná a Južná Kórea sa dohodla na termíne summitu, opäť prerokujú denuklearizáciu polostrova

Kim Čong un
Lídri Severnej a Južnej Kórey Foto: SITA/AP

SOUL 6. septembra (WebNoviny.sk) – Lídri Severnej a Južnej Kórey sa opäť stretnú 18. až 20. septembra v Pchjongjangu, aby prediskutovali spôsoby, ako dosiahnuť „úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova“.

K dalším testom by nemalo dôjsť

Informoval o tom vyslanec juhokórejského prezidenta Čchung Ui-jong po svojej stredajšej návšteve severokórejskej metropoly. Podľa jeho slov severokórejský líder Kim Čong-un počas stretnutia zopakoval svoje „pevné odhodlanie“ denuklearizáciu naozaj uskutočniť.

Kim tiež vyhlásil, že súčasné rozoberanie jeho hlavnej jadrovej strelnice znamená „úplné zastavenie“ všetkých budúcich testov balistických rakiet dlhého doletu. Dodal, že v budúcnosti nedôjde ani k žiadnym ďalším jadrovým testom, pretože jadrový testovací komplex už rovnako úplne demontovali.

Kim dôveruje Trumpovi

Podľa diplomata sa nový summit Kima a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina zameria na konkrétne kroky, ako dosiahnuť denuklearizáciu. Dodal, že budúci týždeň sa uskutočnia medzikórejské rokovania, ktoré sa budú zaoberať prípravou nadchádzajúceho summitu.

Čo sa týka vzťahov s USA, Kim má podľa jeho slov naďalej dôveru v amerického prezidenta Donalda Trumpa a napriek viaznucim rokovaniam si stále želá ukončenie dlhoročného nepriateľstva. Vyslanec napriek tomu možnosť trilaterálneho summitu Severnej a Južnej Kórey a USA na okraji Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v druhej polovici septembra považuje za nepravdepodobnú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMun Če-in