Severná Kórea bude testovať ďalšie rakety, Kim Čong-un chce udržať Guam pod kontrolou

Severná Kórea
Severokórejský vodca Kim Čong-un a jeho generáli. Foto: SITA/AP

SOUL 30. augusta (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval na ďalšie testy zbraní s cieľom v Tichom oceáne, ktoré majú zlepšiť schopnosti krajiny udržať pod kontrolou Guam. V stredu, len deň po tom, ako Pchjongjang ponad územie Japonska vypálil raketu schopnú niesť jadrovú hlavicu, o tom informovali štátne médiá.

Utorkový test rakety bol pre Severnú Kóreu dosiaľ najdlhší a mal byť reakciou na každoročné spoločné vojenské cvičenia Južnej Kórey a USA, ktoré sa skončia vo štvrtok. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ich označuje za prípravy na inváziu a často počas nich testuje zbrane a stupňuje svoje vyjadrenia.

Podľa juhokórejských úradov raketa doletela do vzdialenosti 2 700 kilometrov a dosiahla maximálnu výšku 550 kilometerov, pričom preletela ponad japonský ostrov Hokkaidó.

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) odpálenie rakety dôrazne odsúdila a zopakovala požiadavku, aby KĽDR ukončila svoje programy na výrobu rakiet a jadrových zbraní. Zhruba pred mesiacom pritom OSN uvalilo na Severnú Kóreu dosiaľ najprísnejšie sankcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov