Severná Kórea čelí prísnejším sankciám, obyvatelia žijúci v zahraničí sa musia vrátiť do krajiny

Severná Kórea;
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP.

NEW YORK 22. decembra (WebNoviny.sk) – V Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN) prešlo v piatok jednomyseľne, teda hlasmi všetkých jej pätnástich členov, sprísnenie sankcií voči komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

K sprísneniu sankcií, ktorého navrhovateľom boli Spojené štáty, pristúpila BR v reakcii na najnovší test severokórejskej balistickej rakety, ktorý táto nevypočítateľná diktatúra uskutočnila 29. novembra.

Rakety môžu zasiahnuť Spojené štáty

Krajina navyše tvrdí, že pri súčasnom stave raketových skúšok je už schopná zasiahnuť akékoľvek miesto vo vnútrozemí Spojených štátov a pravidelne sa Američanom vyhráža, že útoky aj naozaj uskutoční.

Rôznia sa názory na to, v akom časovom horizonte bude KĽDR schopná, ak jej bude umožnené v jadrovom a raketovom programe pokračovať, opatriť svoje rakety jadrovými zbraňami.

Najnovšie sankcie okrem iného sprísňujú obmedzenia pre import severokórejskej ropy, obmedzujú lodnú dopravu z a do tejto krajiny a prikazujú všetkým Severokórejčanom, ktorí pracujú v zahraničí, aby sa do dvanástich mesiacov vrátili do Severnej Kórey.

Žiadali zmrazenie účtov Kim Čong-una

Text rezolúcie sprísňujúcej sankcie voči KĽDR je kompromisom, pôvodne Spojené štáty napríklad navrhovali zaviesť úplný zákaz obchodovania so severokórejskou ropou a tiež presadzovali zmrazenie všetkých zahraničných účtov a majetkov severokórejského vodcu Kima Čong-una a predstaviteľov jeho vlády.

Rusko sa naopak snažilo o ešte miernejší text rezolúcie, keď sa napríklad pokúšalo presadiť, aby časový limit na návrat Severokórejčanov pracujúcich v zahraničí do KĽDR nebol dvanásť, ale až 24 mesiacov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov