Severná Kórea chce predísť vojne, uviedol zástupca OSN Jeffrey Feltman

Vojenská prehliadka v Pchjongjangu
Foto: ilustračné, SITA/AP.

NEW YORK 13. decembra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea chce predísť vojne, uviedol námestník generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) pre politické záležitosti Jeffrey Feltman. V rozhovore s novinármi objasnil, že spomínané stanovisko dostal od zástupcov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) počas jeho nedávnej návštevy krajiny.

Zástupca OSN takisto povedal, že viac ako 15 hodín diskutoval s tamojšími predstaviteľmi, ako sú minister zahraničných vecí Ri Yong-ho či jeho námestník Pak Myong Guk, o tom, ako zabrániť vojne. Politikom povedal, že by mali dať najavo vôľu vydať sa iným smerom, dospieť k dohode a začať hovoriť o možných diskusiách. Uviedol, že to bola jeho doteraz najdôležitejšia misia.

„Naozaj si vypočuli naše argumenty a diskutovali o nich. Neponúkli nám však zatiaľ žiadnu dohodu. Musia sa o tom porozprávať s ich vodcom a potom sa rozhodnú, čo ďalej. Súhlasili, že je dôležité predísť vojne,“ vyjadril sa Feltman. „Myslím, že sme nechali pootvorené dvere a dúfam, že teraz otvoria dvere dokorán k diskusii o riešení,“ dodal.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v utorok povedal, že USA sa chcú stretnúť s KĽDR, a to bez vopred daných podmienok. Vyhlásil, že nie je reálne očakávať, aby krajina, ktorá má jadrové zbrane, prišla k stolu pripravená ukončiť svoj jadrový program, do ktorého už investovala veľa finančných prostriedkov. Toto stanovisko podľa politika schválil aj americký prezident Donald Trump.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unRex Tillerson
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov