Severná Kórea chystá plutóniový test, môže byť prelomový

Korea kim cong il
Juhokórejčania protestovali na narodeniny lídra Severnej Kórey. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 8. mája (WEBNOVINY) – Severná Kórea sa pripravuje na štvrtú jadrovú skúšku, ktorá by mala byť prelomová pre použitie plutónia. Podľa informácií amerického denníka Wall Street Journal zverejnených v stredu by to znamenalo „drastickú“ zmenu v rámci medzinárodných vzťahov. Zhoduje sa na tom aj juhokórejská vláda, podľa ktorej by jadrový test s plutóniom zásadným spôsobom „zmenil pravidlá hry“.

Ako uvádza portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti, cieľom štvrtej jadrovej skúšky je dosiahnuť zmenšenie jadrového zariadenia v záujme jeho inštalácie do rakety schopnej dosiahnuť územie USA, vyhláseného nepriateľa severokórejského komunistického režimu.

Kórejská ľudovodemokratická republika, ktorá nedávno oslávila 65. výročie svojho založenia, funguje na stalinistickom princípe s dominantnou pozíciou vodcu. Od okolitého sveta izolovaná krajina má obrovské hospodárske problémy a väčšina 23-miliónovej populácie trpí nedostatkom základných potravín, ktoré tak musia dovážať zo zahraničia.

Krajina navyše čelí sankciám OSN pre svoje vojenské aktivity. Severokórejské vedenie sa totiž sústreďuje na armádu, ktorá je jednou z najväčších na svete. Kimovci vládnu v krajine od jej založenia a súčasný vodca Kim Čong-un je vnukom zakladateľa Kima Il-Sunga.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un