Severná Kórea hlási objav všelieku, má liečiť aj MERS

Mers
Foto: SITA/AP

SOUL 19. júna (WEBNOVINY) – Severná Kórea ohlásila v piatok objav všelieku, ktorý údajne lieči blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) a ďalšie nákazlivé ochorenia. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na štátne médiá v Pchjongjangu.

Prípravok s názvom „Kumdang-2“ vyvinula severokórejská štátna farmaceutická spoločnosť Pugang Pharmaceutical. Je vyrobený z výťažkov ženšena a takzvaných prvkov vzácnych zemín. Nový injekčný roztok údajne aktivuje imunitný systém a je vysoko efektívny nielen pri liečbe, ale aj prevencii infekčných ochorení.

Účinný imunitný aktivátor

„Zistilo sa, že injekcia predchádza rôznym zhubným epidémiám ako účinný imunitný aktivátor,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Pugang, ktorého citovala severokórejská agentúra KCNA. Osoby, ktorým bol podaný uvedený prípravok údajne neochoreli, ani keď cestovali do oblastí zasiahnutých epidémiami.„Kumdang-2 si vie účinne podariť aj s vírusom MERS,“ napísala KCNA.

Vyhlásenie bolo vydané v situácii, keď v susednej Južnej Kórei evidujú už 166 prípadov nákazy a 24 úmrtí na MERS. Podľa agentúry Jonhap však tvrdenie o novom všelieku vzbudzuje pochybnosti vzhľadom na nízku úroveň zdravotníctva v Severnej Kórei, kde mnohí obyvatelia stále trpia tuberkulózou a ďalšími nebezpečnými ochoreniami.

Tvrdenia Pchjongjangu sú nepravdepodobné

Vyhlásenie KĽDR nie je tiež možné overiť z nezávislých zahraničných zdrojov a znalci pomerov v tejto izolovanej komunistickej krajine považujú tvrdenie Pchjongjangu za vysoko nepravdepodobné.

Severná Kórea už v minulosti podľa vlastných neoverených tvrdení vyvinula liek voči vírusu SARS a vtáčej chrípke. Režim v Pchonjangu sa mimoriadne obáva šírenia nákazlivých chorôb. Kvôli obavám z epidémie eboly vlani zakázal zahraničným turistom vstup na územie KĽDR, ktorý bol v platnosti zhruba päť mesiacov.

Nárast nových prípadov MERS sa spomalil

Podľa údajov juhokórejského ministerstva zdravotníctva je počet nových prípadov zaznamenaných počas jedného dňa najnižší od 3. júna. Ustálenie aktuálneho vývoja epidémie MERS potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii v Soule predstaviteľ rezortu zdravotníctva. Dodal však, že stále treba dávať pozor na možné ďalšie šírenie MERS a kontrolovať prípady z takzvaných nemocníc s „intenzívnym dohľadom“.

Ochorenie MERS prvýkrát identifikovali u ľudí v roku 2012. Spôsobuje ho koronavírus z rovnakého kmeňa, ako je vírus SARS, ktorý v rokoch 2002-2003 vyvolal v Číne smrtiacu epidémiu. MERS sa vyskytuje väčšinou v Saudskej Arábii, kde má od roku 2012 na svedomí viac ako 400 životov. Zatiaľ naň neexistuje žiadna liečba ani očkovacia látka. Úmrtnosť u tohto ochorenia je zhruba 38-percentná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom