Severná Kórea neplánuje žiadne raketové alebo jadrové testy

Raketa korea
Testy rakiet nepomáhajú zlepšovaniu vzťahov medzi oboma Kóreami. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Severná Kórea neplánuje žiadne nové raketové alebo jadrové testy. Uviedol to v Ženeve veľvyslanec krajiny pri OSN So Se-pchjong, ktorého cituje agentúra Reuters. Severná Kórea uskutočňuje raketové a jadrové testy, odkedy rokovania v roku 2008 zlyhali.

So však v rozhovore pre agentúru naznačil, že politika Pchjongjangu je len odpoveďou na spoločné vojenské cvičenia USA a Južnej Kórey. „Musíme byť v strehu a pripravení uskutočniť protiopatrenia proti vojenským cvičeniam, ktoré sú namierené proti nám,“ povedal.

Podľa jeho údajov je KĽDR taktiež pripravená pokračovať v šesťstranných rokovaniach o svojom jadrovom programe. „Na šesťstranné rokovania sme pripravení,“ skonštatoval a dodal, že pripravené je aj Rusko a Čína.

Vyslanec tiež odmietol „vymyslené fámy“, že líder krajiny Kim Čong-un sa nemá zdravotne dobre. Kim sa už štyri týždne neukázal na verejnosti a na konci septembra vynechal aj dôležité politické stretnutie. Štátna televízia uviedla, že trpí „nepríjemným fyzickým stavom“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un