Severná Kórea odpálila ďalšiu raketu, opäť bez úspechu

Severná Kórea odpálila do mora balistickú raketu
Foto: SITA/AP

Soul 22. júna (WebNoviny.sk) – Severná Kórea odpálila v stredu ráno tesne pred 6.00 miestneho času zo svojho východného pobrežia ďalšiu raketovú strelu, ktorá podľa všetkého zlyhala. Informovali o tom predstavitelia juhokórejskej armády, ktorí si neželali byť menovaní, pretože nemali poverenie poskytovať informácie médiám.

Podľa BBC malo ísť o novú raketu stredného doletu Musudan s doletom 3500 kilometrov. Mohla by preto zasiahnuť americké vojenské základne v Ázii a Tichomorí. Americká armáda potvrdila agentúre Reuters odpálenie raketovej strely zo Severnej Kórey, podrobnosti však neposkytla.

Japonsko v utorok uviedlo do pohotovosti svoju armádu v očakávaní možnej severokórejskej balisticej skúšky a juhokórejská tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na nemenovaný vládny zdroj uviedla, že Severná Kórea presunula na svoje východné pobrežie raketu so stredným doletom.

Severná Kórea má podľa juhokórejských médií do 30 rakiet Musudan, ktoré rozmiestnila okolo roku 2007, ale prvýkrát ich testovala až tento rok. Napriek opakovaným zlyhaniam – ide už údajne o piaty neúspech od apríla – vyvoláva odhodlanie Severnej Kórey testovať nové rakety stredného doletu Musudan obavy Washingtonu a jeho spojencov, Tokia a Soulu.

V apríli Severná Kórea s neúspechom odpálila tri rakety, pravdepodobne typu Musudan. Všetky podľa juhokórejských predstaviteľov obrany explodovali vo vzduchu alebo sa zrútili. Aj skorší júnový test rakety bol neúspešný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom