Severná Kórea odpálila raketu, dopadla do Japonského mora

KĽDR
Foto: SITA/AP

SOUL 12. februára (WebNoviny.sk) – Severná Kórea v noci na nedeľu skúšobne odpálila bližšie nešpecifikovanú balistickú strelu. S odvolaním sa na správu velenia juhokórejskej armády to oznámila agentúra Jonhap.

Raketa bola odpálená približne o 7.55 v nedeľu ráno miestneho času (v sobotu krátko pred polnocou SEČ) z leteckej základne Banghjon v provincii Severný Pchjongan. Po približne 500 kilometroch dopadla do vôd Japonského mora východne od Kórejského polostrova. Podľa Tokia strela nedopadla do teritoriálnych vôd Japonska.

O akú strelu išlo, nebolo bezprostredne známe a dostupné údaje spoločne analyzujú Soul a Washington. Podľa juhokórejskej armády však zrejme nešlo o medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú zasiahnuť územie USA.

Mohlo ísť o Musudan alebo Rodong

Prvé indície naznačujú, že by mohlo ísť o balistickú raketu stredného doletu typu Musudan alebo Rodong. Išlo o prvú raketu, ktorú Pchjongjang odpálil od januárového nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa k najnovšej skúške rakety bezprostredne odmietol vyjadriť.

Juhokórejská armáda ešte v polovici januára varovala, že Severná Kórea zrejme plánuje čoskoro odpáliť dve medzikontinentálne balistické strely. Ich skúšobné odpálenie v novoročnom príhovore avizoval aj samotný vodca KĽDR Kim Čong-un.

Trump aj Abe skúšku odsúdili

Americký prezident Donald Trump Trump a japonský premiér Šinzó Abe spoločne odsúdili Severnú Kóreu za najnovšie skúšobné odpálenie balistickej strely. Obaja politici sa k udalosti vyjadrili v sobotu počas pobytu v Trumpovom letovisku Mar-a-Lago na Floride, kam Abe zavítal počas návštevy USA.

Japonský premiér označil odpálenie rakety Severnou Kóreou za „absolútne neprijateľné“ a vyzval túto komunistickú krajinu, aby dodržiavala rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Trump následne v krátkosti potvrdil Abeho slová: „Chcem len, aby všetci pochopili a plne si uvedomili, že Spojené štáty americké stoja za Japonskom, svojím veľkým spojencom, na 100 percent.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unŠinzo Abe