Severná Kórea po zjazde vládnucej strany zvolala parlament

Obrovská vojenská prehliadka v Pchjongjangu
Severná Kórea si v sobotu pripomenula 70. výročie založenia vládnucej Kórejskej strany práce obrovskou vojenskou prehliadkou, ktorú sledoval vodca Kim Čong-un. Po vodcovom prejave nasledoval pochod vojakov vo formáciách, najprv však išli oddiely vojakov oblečených v štýle revolučnej armády, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne proti Japonsku. Vrcholom prehliadky bola skupina medzikontinentálnych balistických striel, hoci nie je známe, že by boli aj úspešne otestované. Pchjongjang, 10. október 2015. Foto: SITA/AP

Pchjongjang 29. júna (WebNoviny.sk) – Členovia parlamentu Severnej Kórey sa zišli dnes v Pchjongjangu na svojom najnovšom zasadnutí, o ktorom sa predpokladá, že nadviaže na zjazd vládnucej Kórejskej strany práce zo začiatku mája.

Agentúra AP informuje, že zatiaľ nie je známe, ako dlho bude Najvyššie ľudové zhromaždenie zasadať, delegáti sa však obvykle schádzajú na niekoľko dní.

Odhaduje sa, že na dnešnom otvorení schôdze sa zúčastnilo približne 600 delegátov. Plnohodnotné zasadnutie parlamentu sa uskutočnilo naposledy vlani v apríli, straníckemu zjazdu však v závere marca predchádzala menšia schôdza.

Tohtoročný siedmy zjazd Kórejskej strany práce bol prvým takýmto podujatím za posledných 36 rokov. Vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un na ňom predstavil svoje priority a oznámil personálne zmeny na najvyššej úrovni vedenia štátu. Očakáva sa, že parlament schváli rozhodnutia prijaté na straníckom zjazde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un