Severná Kórea potvrdila odpálenie rakety Pukguksong-2

Severná Kórea
Foto: SITA/AP

SOUL 13. februára (WebNoviny.sk) – Severná Kórea oznámila, že nedeľňajšie skúšobné odpálenie jej novej balistickej strely stredného doletu, schopnej niesť jadrovú hlavicu, bolo úspešné. S odvolaním sa na štátne médiá susednej krajiny o tom informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Podľa severokórejskej štátnej agentúry KCNA bol vodca izolovanej komunistickej krajiny Kim Čong-un prítomný pri odpálení rakety Pukguksong-2, ktorú vybavili novým motorom. Kim nariadil vývoj balistickej strely zem-zem s dlhším doletom po úspechu testu balistickej rakety odpálenej z ponorky v auguste minulého roka, dodala KCNA.

Nedeľňajšia raketová skúška, prvá od januárového nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyvolala vo svete odsúdenie. Japonský premiér Šinzó Abe ju označil za „absolútne neprijateľnú“ a Trump, v ktorého floridskom letovisku sa obaja politici stretli, zdôraznil, že USA stoja „na sto percent za Japonskom“.

Južná Kórea uviedla, že odpálenie rakety bolo nielen otvoreným a jasným porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ale aj vážnou hrozbou pre mier a stabilitu Kórejského polostrova i celého sveta.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že Pchjongjang sa musí „zdržať ďalších provokácií“, a vyzval Severnú Kóreu, aby opätovne viedla dialóg s medzinárodným spoločenstvom. „Opakované ignorovanie medzinárodným záväzkov zo strany KĽDR je provokatívne a neprijateľné,“ uviedla EÚ prostredníctvom vyhlásenia kancelárie šéfky svojej zahraničnej politiky Federicy Mogheriniovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens StoltenbergKim Čong-unŠinzo Abe