Severná Kórea údajne pokračuje v zbrojení, vyvíja medzikontinentálne balistické rakety

Pukguksong 2
Severokórejská raketa Pukguksong-2. Foto: ilustračné, Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

WASHINGTON 31. júla (WebNoviny.sk) – Severná Kórea údajne pracuje na výrobe jednej alebo dvoch nových medzikontinentálnych balistických rakiet. Vo svojom pondelkovom vydaní o tom informoval denník The Washington Post. Odvoláva sa pritom na zdroje z prostredia amerických tajných služieb.

Tajné služby podľa novín zaznamenali v posledných týždňoch na satelitných snímkach náznaky takýchto aktivít vo výskumnom stredisku Sanumdong pri Pchjongjangu.

V ňom vyrobila Severná Kórea aj prvé medzikontinentálne rakety schopné zasiahnuť Spojené štáty. Nová správa prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Severná Kórea už „nepredstavuje jadrovú hrozbu„.

Nejde pritom o prvé takéto podozrenie. V júni sa na verejnosť dostali informácie, že Severná Kórea pokračuje v zbrojení a tajne prevádzkuje aj svoje zariadenie na obohacovanie uránu. Minulý týždeň americký minister zahraničia Mike Pompeo v Senáte pripustil, že krajina „naďalej vyrába štiepny materiál“ na výrobu jadrových zbraní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike Pompeo