Severná Kórea úplne zruší svoju vlastnú časovú zónu, bude používať čas platný v Južnej Kórei

Kim Čong un
Lídri Severnej a Južnej Kórey Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea cez víkend prechádza k využívaniu časového pásma platného v Južnej Kórei. Informovali o tom v piatok severokórejské médiá.

Podľa tlačovej agentúry KCNA je to „prvý praktický krok na urýchlenie procesu, v rámci ktorého sa Sever a Juh opäť stanú jednou krajinou“. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) oznámila zámer prejsť na juhokórejský čas už krátko po minulotýždňovom prelomovom summite oboch Kóreí.

Sever sa rozhodol úplne zrušiť svoju vlastnú časovú zónu – takzvaný Pchjongjanský čas, na ktorý prešiel v roku 2015 – a vrátiť sa k využívaniu Kórejského štandardného času (KST), ktorý platí v Južnej Kórei.

Po summite Južnej a Severnej Kórey by mal prísť na rad aj summit USA – KĽDR, o ktorom americký prezident Donald Trump v piatok v Bielom dome vyhlásil, že už sa vie jeho miesto aj čas. Aké miesto a aký čas, to však zatiaľ neprezradil. „Máme termín a máme aj miesto. Oznámime ich čoskoro,“ povedal prezident.

Americké médiá špekulujú o tom, že rokovanie Donald Trump – Kim Čong-un by sa malo konať zrejme koncom mája. Myslia si to preto, lebo americký viceprezident Mike Pence náhle odložil na neskôr plánovanú návštevu Brazílie, na ktorú mal ísť práve koncom mája. Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMike Pence