Severná Kórea vystrelila dve rakety, leteli zhruba 430 kilometrov

Severná Kórea, rakety
Foto: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Severná Kórea vystrelila vo štvrtok ráno do mora dve rakety krátkeho doletu. Informovala o tom juhokórejská armáda.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl uviedol, že rakety vystrelili blízko pobrežného mesta Wonsan a leteli zhruba 430 kilometrov, než dopadli do mora pri východnom pobreží.

Podľa nemenovaného armádneho predstaviteľa prvotná analýza ukazuje, že ich vystrelili z mobilného odpaľovacieho zariadenia, pričom strely dosiahli maximálnu výšku 50 kilometrov.

Americko-juhokórejské vojenské cvičenia

Vystrelenie rakiet prišlo v čase, keď Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vyjadrila nesúhlas s plánovanými americko-juhokórejskými vojenskými cvičeniami, ktoré sú podľa nej prípravou na inváziu, a pohrozila, že v reakcii na ne možno ukončí 20-mesačné prerušenie testov jadrových rakiet a striel dlhého doletu.

Ako pripomína agentúra AP, testovanie rakiet je zjavnou nátlakovou taktikou Pchjongjangu zameranou na Washington, ktorému vysiela správu o tom, čo by sa mohlo stať, ak diplomacia medzi nimi zlyhá.

Hovorkyňa juhokórejského rezortu obrany v reakcii na rakety vyzvala Pchjongjang, aby prestal s konaním, ktoré „nepomáha úsiliu o zmiernenie vojenského napätia na Kórejskom polostrove“. Japonský minister obrany Takeši Iwaja zase zdôraznil, že „ak to boli balistické rakety, porušujú sankcie OSN“ a to je podľa neho „extrémne poľutovaniahodné“.

Američania sa k odpáleniu nevyjadrili

Bezpečnostná rada OSN Severnej Kórei totiž zakázala odpaľovanie striel s použitím balistickej technológie. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa podľa nemenovaného predstaviteľa krajiny o správach o raketách krátkeho doletu z KĽDR vie a v súčasnosti k tomu nemá komentár.

Juhokórejská armáda uviedla, že spolu s americkými ozbrojenými silami analyzujú detaily štvrtkového vystrelenia rakiet a monitoruje tiež ďalšie možné odpálenia zo strany KĽDR. KĽDR naposledy vystrelila rakety krátkeho doletu zo svojho pobrežia začiatkom mája.

Ani májové ani štvrtkové odpálenie neukončia zbraňové moratórium, ktoré platí na odpaľovanie medzikontinentálnych balistických rakiet.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov