Severná Kórea vyzvala Soul, aby jej nerobil sprostredkovateľa rokovaní s Washingtonom

Donald Trump, Kim Čong-un
Zľava: Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Čong-un počas summitu vo Vietname. Hanoj, 27. február 2019. Foto: SITA/AP

Severná Kórea vyzvala svojho južného suseda, aby sa prestal usilovať o sprostredkovanie rokovaní medzi Pchjongjangom a Washingtonom.

Šéf oddelenia pre americké záležitosti na severokórejskom ministerstve zahraničia Kwon Čong-kun sa vo štvrtok vyjadril, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) už „nikdy nepôjde“ cez Južnú Kóreu, keď bude rokovať so Spojenými štátmi.

Zároveň poprel tvrdenia juhokórejského prezidenta a ďalších tamojších predstaviteľov o neoficiálnych rozhovoroch medzi Kóreami. „Pre juhokórejské úrady je lepšie starať sa o svoje záležitosti doma,“ povedal Kwon.

Prijateľné podmienky pre jadrovú dohodu

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie neskôr vo štvrtok uviedlo, že ich úsilie o mier a denuklearizáciu Kórejského polostrova prostredníctvom dialógu zostáva nezmenené. Vyjadrenie zo strany KĽDR priamo vo svojom vyhlásení nespomenulo.

Kwon vo svojom vyhlásení okrem iného tiež zopakoval požiadavku severokórejského lídra Kim Čong-una, aby Spojené štáty do konca decembra prišli s prijateľnými podmienkami pre jadrovú dohodu.

Rokovania so Spojenými štátmi sa neuskutočnia samé, ak Spojené štáty budú ako papagáj opakovať obnovenie dialógu bez rozmýšľania nad realistickými návrhmi, ktoré sú v záujme oboch strán,“ povedal Kwon. Podľa neho však severokórejsko-americké vzťahy pokračujú na základe „priateľských vzťahov medzi Kimom a Trumpom„.

Trump navštívi Južnú Kóreu

Vyjadrenie Kwona prišlo dva dni predtým, ako americký prezident Donald Trump na dva dni navštívi Južnú Kóreu.

Od neúspešného februárového summitu Trumpa a Kima vo vietnamskom Hanoji, ktorý zlyhal pre rozdielne názory na americké sankcie uvalené na Severnú Kóreu pre jej jadrový program, sa neuskutočnili žiadne verejné stretnutia Washingtonu a Pchjongjangu.

Vyhliadky na obnovenie americko-severokórejskej diplomacie sa však rozjasnili po tom, čo si lídri navzájom poslali osobné listy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unKwon Čong-kun