Severná Kórea zvyšuje napätie, spustila jadrový reaktor

Severná Kórea
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 3. októbra (WEBNOVINY) – Severná Kórea obnovila činnosť reaktora na výrobu plutónia, ktorý odstavila v roku 2007 na základe dohody o jadrovom odzbrojení.

Po analýze nových satelitných záberov to konštatovala Škola Johna Hopkinsa pre vyššie medzinárodné štúdiá vo Washingtone.

Podozrenie, že KĽDR začala oživovať päťmegawattový reaktor v jadrovom zariadení Jongbjon, vyslovili experti tejto školy aj začiatkom septembra, nové snímky však tento fakt údajne potvrdili. Zábery ukazujú horúcu odpadovú vodu z reaktora, ktorú cez nové potrubie vypúšťajú do miestnej rieky.

„To je ďalší dôkaz, že Pchjongjang spustil reaktor,“ povedal analytik Nick Hansen. Na predchádzajúcich záberoch bolo vidno paru vychádzajúcu z reaktora, čo naznačilo prebiehajúce aktivity.

Severokórejčania ešte v apríli oznámili, že reaktor plánujú opäť uviesť do prevádzky. Vyvolali tak obavy z rozširovania svojho jadrového programu, v rámci ktorého začiatkom roka uskutočnili v poradí už tretí podzemný jadrový test. Zvláštny vyslanec USA pre Severnú Kóreu Glyn Davies nedávno vyjadril znepokojenie a vyhlásil, že spustením reaktora by KĽDR porušila rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom