Severné Írsko a Škótsko sa môžu odtrhnúť od Británie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
škótsko
Škótsko hlási prvé úspechy po vakcinácii obyvateľov proti novému koronavírusu. Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 24. júna (WebNoviny.sk) – Schválenie vystúpenia Británie z Európskej únie vo štvrtkovom referende by mohlo vyvolať snahy o odtrhnutie sa Severného Írska.

Podľa vyjadrenia severoírskeho zákonodarcu Declana Kearneyho z nacionalistickej strany Sinn Féin, ktoré priniesla dnes stanica BBC, bude v prípade rozhodnutia väčšiny Britov o vystúpení z EÚ toto zoskupenie vyvíjať nátlak, aby sa uskutočnilo hlasovanie o zotrvaní Severného Írska v Spojenom kráľovstve alebo jeho pričlenení k susednej Írskej republike.

Kearney by totiž považoval za „úplne nedemokratické“, ak by väčšina obyvateľov Severného Írska hlasovala za zotrvanie Británie v EÚ, ale nakoniec by z nej boli „vyvlečení“, pretože by sa „zviezli“ s voličmi v Anglicku. „Sinn Féin bude naďalej tlačiť na to… aby sa hlasovalo o hranici podľa ustanovení Veľkopiatkovej dohody,“ povedal Kearney.

Škóti hlasovali proti vystúpeniu

Podobne sa vyjadrujú aj politici v Škótsku, kde vo všetkých volebných obvodoch hlasovala väčšina proti vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ. Zákonodarca Patrick Harvie zo strany Škótski zelení, ktorá počas referenda v roku 2014 podporila nezávislosť Škótska, povedal, že „nečestná, manipulatívna a občas aj vyložene rasistická kampaň za brexit“ bola úspešná v Anglicku, ale nie v Škótsku“.Šéfka škótskej vlády Nicola Sturgeonová vyhlásila, že výsledky hlasovania jasne ukázali, že „Škóti vidia svoju budúcnosť ako súčasť EÚ“

Usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska od Británie je v súčasnosti podľa Sturgeonovej„veľmi pravdepodobné“.

V Škótsku sa podľa nej začnú legislatívne prípravy, ktoré spriechodnia vyhlásenie nového referenda. Agentúra DPA napísala, že prvý plebiscit o odtrhnutí sa Škótska od Spojeného kráľovstva sa predvlani skončil neúspechom. Sturgeonová doplnila, že podnikne všetko, čo bude dostupné, aby udržala Škótsko v Európskej únii.

Chcú si udržať miesto v EÚ

„Chcem, aby bolo dnes absolútne jasné, že mojím zámerom je podniknúť všetky možné kroky, aby sa zabezpečilo udržanie nášho miesta v EÚ a v jednotnom trhu,“ povedala. Vysvetlila, že nové hlasovanie o nezávislosti Škótska nemôže ohlásiť už teraz, pretože tento krok si vyžaduje rozhodnutie škótskeho zákonodarného zboru. „Domnievam sa, že rozhodnutie, ktoré sa včera (štvrtok) prijalo naprieč Veľkou Britániou, bolo zlým rozhodnutím a chybou,“ pokračovala.

Premiérka tlmočila tiež odkaz všetkým Európanom žijúcim v Škótsku: „Stále ste tu vítaní, Škótsko je vaším domovom a váš vklad je hodnotný.“ Dodala, že v referende nešlo len o hlasovanie o EÚ, ale bolo to aj „jasné vyjadrenie nespokojnosti s politickým systémom“. Škótska premiérka ďalej ocenila rozhodnutie britského premiéra Davida Camerona, ktorý po vyhlásení výsledkov avizoval rezignáciu.

Škótski voliči vo štvrtkovom referende podporili zotrvanie Británie v EÚ 62 percentami hlasov, zatiaľ čo za brexit hlasovalo v Škótsku 38 percent voličov. V referende v roku 2014 sa škótski voliči vyslovili za zotrvanie Škótska v Británii. Škótska národná strana (SNP) vedená Sturgeonovou už pred štvrtkovým plebiscitom o členstve Británie v EÚ pripustila opakované hlasovanie o nezávislosti v prípade, že Škótsko bude nútené opustiť EÚ proti svojej vôli. Voliči v Severnom Írsku v referende tiež podporili zotrvanie Británie v EÚ, preto sa aj tam začala debata, či Británia má mandát na to, aby zastupovala tento región.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nicola Sturgeonová