Severokórejská loď v Paname dostala pokutu milión dolárov

Severokorejska lod panama
Severokórejská loď v panamskom prístave. Foto: SITA/AP

PANAMA 27. augusta (WEBNOVINY) – Panamské úrady vo štvrtok udelili pokutu vo výške milión dolárov majiteľom severokórejskej nákladnej lode, ktorú v júli zadržali pre pašovanie kubánskych zbraní pod desaťtisíc tonami cukru.

Pokutu zdôvodnili nepresnými údajmi o náklade a ohrozením prieplavu ako aj tamojších zamestnancov, uviedol Jorge Quijano, šéf správy Panamského prieplavu.

Nákladnú loď zadržali 15. júla pri vstupe do Panamského prieplavu pre podozrenie z pašovania drog. Namiesto pôvodne hľadaných drog našli nedeklarované vojenské zariadenia a zbrane.

Panamčania, ktorí si vyhradzujú právo na kontrolu prechádzajúcich plavidiel, zostali nálezom pobúrení.

Podľa ich záznamov za posledné dva roky využili strategický, 80 kilometrov dlhý prieplav prepájajúci Atlantický a Tichý oceán iba štyri lode patriacej izolovanej ázijskej krajine.

Na Severokórejčanov sa vzťahuje zbrojné embargo, ktoré na nich uvalila Bezpečnostná rada OSN v reakcii na raketové a jadrové testy. Rozsiahly náklad v auguste preveroval tím vyšetrovateľov OSN a vypočúval posádku. Plavidlo okrem iného prevážalo aj časti sovietskych stíhačiek MiG-21 či rôzne vojenské vozidlá. Vláda v Havane vyhlásila, že časti raketového systému nájdené na palube patria kubánskej armáde, ktorá ich údajne odoslala do Severnej Kórey na opravu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom