Severokórejský vodca Kim Čong-un dostal nový titul

KĽDR
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

Pchjongjang 9. mája (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un dostal nový titul predsedu vládnucej Kórejskej strany práce (KSP). Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na dnešné oficiálne oznámenie zjazdu. Správa sa objavila s počas približne desiatich minút, keď malá skupina zástupcov zahraničných médií dostala možnosť pozorovať priebeh zjazdu, ktorý sa koná od piatka 6. mája v kultúrnom dome v Pchjongjangu.

Armádna kapela v uniformách zahrala uvítaciu pieseň, ktorá zaznie vždy, keď severokórejský vodca vstúpi do verejného priestoru. Skladba zaznela aj tentoraz, keď Kim vstúpil na pódium. Sprevádzal ho dlhý potlesk postojačky od niekoľkých tisícov prítomných delegátov, ktorí skandovali „Mansae! Mansae!“ (Hurá! Hurá!)

Keď sa vodca Kim usadil, predseda parlamentu Kim Čong-nam vstal a prečítal zoznam straníckych funkcionárov – a Kim Čong-una prvýkrát označil za predsedu vládnucej štátostrany. Kim bol už aj doteraz jej šéfom, ale len s titulom prvého tajomníka. Udelenie nového titulu podľa agentúra AP zdôrazňuje, že prvý zjazd KSP po 36 rokoch je zameraný na posilnenie moci mladého lídra.

Predchodcovia súčasného vodcu KĽDR zostávajú aj posmrtne držiteľmi čestných štátnických titulov. Jeho otec Kim Čong-il zostáva „večným generálnym tajomníkom“ s starý otec a zakladateľ Severnej Kórey je stále „večným prezidentom“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-ilKim Čong-namKim Čong-un