Sexovať môžu chudobní aj bohatí, chrániť sa nie, tvrdí Sulík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulik
Predseda strany SaS Richard Sulík počas mimoriadnej tlačovej besedy strany SaS na tému: Podvod v NR SR, ktorá sa uskutočnila v Liberálnom dome. Bratislava, 24. apríl 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Slobode a Solidarite (SaS) sa v parlamente opätovne nepodarilo presadiť bezplatné sterilizácie pre osoby s viac ako štyrmi deťmi alebo staršie ako 35 rokov s minimálne troma deťmi.

Národná rada v stredu zamietla novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, v ktorej bezplatné sterilizácie pre viacdetné páry navrhovala poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová.

Chránený sex stojí peniaze

Opäť sa zopakovala situácia, keď sa poslanci Smeru pri hlasovaní o bezplatných sterilizáciách zdržali a dali tým najavo, že nechcú mať na túto zásadnú otázku pred tvárou verejnosti vlastný názor, píše sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany SaS Katarína Svrčeková.

Potrat
Foto: SITA/AP

Ako ďalej uvádza, konzervatívni kolegovia liberálov, ktorí hlasovali proti, zasa nemajú dostatok prezieravosti a zmyslu pre realitu.

„Považujem to za vrcholne nezodpovedné voči tým ľuďom, ktorí si dnes sterilizácie nemôžu dovoliť, lebo na ne nemajú, a tak im nezostáva nič iné, ako rodiť deti do chudoby a, žiaľ, aj do latríny,“ povedala poslankyňa NR SR za SaS Lucia Nicholsonová. SaS s poľutovaním konštatuje, že ideologická zaslepenosť znova dostala prednosť pred zdravým rozumom.

„Nikoho nejdeme do ničoho nútiť, len dávame možnosť. Bola som v tých rómskych osadách, množstvo ľudí z nich by to využilo. Ak to zmetiete zo stola, prineste alternatívny návrh,“ konštatovala v rozprave Nicholsonová.

Poslanec liberálov Richard Sulík zdôraznil, že možnosť „sexovať“ majú chudobní aj bohatí, ale chrániť sa pred počatím môžu len bohatí, keďže antikoncepcia stojí peniaze. „Chceme dať možnosť voľby aj chudobným,“ argumentoval Sulík. Novela podľa jeho slov predstavuje jedno z riešení rómskej problematiky.

Nekonečný príbeh ‚kultúry smrti‘

Návrh SaS podľa poslanca za KDH Alojza Přidala predstavuje kultúru smrti. Jeho stranícky kolega Július Brocka Nicholsonovej odkázal, že plodnosť nepovažuje za chorobu a navrhnúť nemusí žiadne alternatívne riešenie.

Podľa poslanca OĽaNO Štefana Kuffu žena nemôže byť predmetom konzumu, ale ľudskou bytosťou, ktorá si zaslúži dôstojnosť. Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik návrh považuje za nezmyselný a keďže nezlepšuje zdravie, nemal by byť hradený z verejného zdravotného poistenia.

„Je potrebné uvedomiť si, že cena jednej sterilizácie sa pohybuje od 300 eur do 500 eur. V súkromných zdravotníckych zariadeniach je cena 500 eur a vyššie. Pre rodiča, ktorý sa stará o štyri deti, môže byť suma, ktorú by musel vynaložiť na sterilizáciu, príliš vysoká. Sotva dokáže plne pokryť náklady na základné potreby pre svoje deti a rodinu, nie ešte hľadať prostriedky na výkon, ktorý by, ak by bol bezplatný, pravdepodobne podstúpil,“ argumentovala Nicholsonová.

Chemickú antikoncepciu nezrušili

Národná rada SR v stredu neschválila ani novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorou chceli poslanci za OĽaNO Richard Vašečka, Erika Jurinová a Branislav Škripek jednoznačne zakázať vykonávanie chemických potratov prostredníctvom liekov alebo liečiv, napríklad potratových tabletiek.

Tabletka potrat
Foto: facebook.com

Obyčajní ľudia argumentovali, že v pôvodnej verzii Hippokratovej prísahy sa výslovne konštatuje, že „nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu“.

V dnešnej dobe lekári používajú sľub vo verzii: „Zdržím sa konania a podpory činov, ktoré nie sú v súlade s týmto sľubom, a podľa svojho vedomia a svedomia konania, ktoré by viedlo k strate života nenarodeného dieťaťa.“

Podľa trojice poslancov za OĽaNO je vykonávanie chemického potratu a podávanie potratových tabletiek pacientom v rozpore so sľubom, ktorým lekári preberajú svoje diplomy. Terajšia legislatíva výslovne nezakazuje používanie potratových tabletiek, preto Vašečka, Jurinová a Škripek chceli zákaz chemických potratov zapracovať do právnej normy.

Vážna a citlivá téma

V súčasnosti je priemerná pôrodnosť v Slovenskej republike na jednu ženu približne 1,4 dieťaťa. Predkladaný návrh podľa poslankyne nebude mať vplyv na kontinuálne sa znižujúci trend pôrodnosti, pretože bezplatná sterilizácia by bola prístupná len pre osoby, ktoré majú minimálne štyri deti, respektíve majú viac ako 35 rokov a minimálne tri deti.
„Zákaz alebo povolenie chemických potratov je tak vážna a citlivá téma, ktorá si zaslúži ukončenie polemík o tom, či je používanie potratových tabletiek možné po ich registrácii v SR. Z dôvodu ochrany čo najväčšieho množstva nenarodených detí je nevyhnutné čo najskôr jednoznačne zakázať v zákone vykonávanie chemických potratov prostredníctvom používania potratových tabletiek na území SR,“ vysvetľovali poslanci za OĽaNO.

Pripomínali, že koncom roka 2012 boli Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv v SR registrované dva preparáty, ktoré obsahujú látky mifepriston a misoprostol, čiže látky spôsobujúce chemický potrat a vypudenie mŕtveho plodu z tela ženy.

„V Slovenskej republike sa celý tento registračný proces udial bez akejkoľvek verejnej diskusie, v tichosti, dokonca s klamlivým zdôvodnením tejto registrácie pre verejnosť spočívajúcim v odôvodnení, že ide o ´humánny liek´, ktorý Slovensko muselo zaregistrovať, hoci 10 členských štátov Európskej únie tak neurobilo. Takýto postup je zarážajúci, pretože verejná diskusia je jednou z podmienok Dohovoru o ochrane ľudských práv a biomedicíne, ku ktorej sa Slovenská republika zaviazala jeho ratifikáciou,“ konštatovali obyčajní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav ŠkripekErika JurinováIvan UhliarikJúlius BrockaKatarína SvrčekováLucia NicholsonováRichard SulíkRichard Vašečka