Sexuálne mýty III.: Naša predstava o tom, čo je „v norme“

Foto: flickr.com

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Ľudia majú často vsugerovanú predstavu o tom, koľko by mal trvať pohlavný styk či aká je ideálna dĺžka penisu.

Mnohé páry frustruje, že nedokážu vo vlastnej posteli predviesť to, čo vidia vo filmoch pre dospelých. Pritom priemerná dĺžka sexuálneho styku v Česku je 8 minút, na Slovensku dokonca len 5 minút.

Predčasná ejakulácia bola kedysi definovaná ako vyvrcholenie do 2 minút od vniknutia do pošvy.

Ako však s humorom hovorí sexuológ Peter Weiss, bolo potrebné zmeniť normy, keďže by ňou inak trpelo až 40 percent mužov.

Trojica sexuológov tiež vyvrátila presvedčenie, že ľudia začínajú sexuálne žiť omnoho skôr, ako kedysi. Podľa výskumu Petra Weissa, ktorý tento fenomén skúma od roku 1993, sú rozdiely minimálne.

Čím dlhší, tým lepší, alebo naopak?

Čo sa týka penisu, skutočnosť je taká, že jeho celosvetová priemerná dĺžka pri vzrušení je 12,55 centimetra. Presedníčka Slovenskej sexuologickej spoločnosti Danica Caisová upozorňuje, že dĺžka penisu vôbec neindikuje kvalitu sexuálneho života. Predstava „čím dlhší, tým lepší,“ je teda úplne neopodstatnená.

„Veľkosť penisu v zmysle priemernej veľkosti, medzi 10-15 cm, je absolútne dostatočná na kvalitný sexuálny styk. Môžem vám garantovať, že je veľa žien, ktoré povedia, že mali kvalitnejší sex s mužom, ktorý mal menší penis,“ tvrdí sexuológ a urológ Martin Hrivňák. Sexuálny styk s mužom, ktorý má nadpriemerný penis môže totiž priniesť bolesti a niektoré polohy musí pár úplne vylúčiť.

Podľa Petra Weissa si treba uvedomiť, že pošva meria len 10 centimetrov a je inervovaná najmä v prvej tretine, čisto teoreticky by teda žene mohol stačiť aj muž s trojcentimetrovým penisom. „Keď má muž pocit, že má malý penis, v skutočnosti tým hovorí, že je málo muž,“ vysvetľuje.

Do urologickej ambulancie aj napriek týmto faktom prichádzajú muži, ktorí sú ochotní podstúpiť rizikový zákrok predĺženia penisu. Lekári ho pritom predĺžia maximálne o 1 až 2 centimetre, a to len v prípade, že je kratší ako 7 centimetrov. Odborníci sa zhodli na tom, že tento zákrok rozhodne neodporúčajú, keďže môže vyvolať mnohé komplikácie, ako napríklad poruchu erekcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Weiss